Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują

 

Podczas symulacji zderzenia lokomotywy z samochodem, która została zorganizowana w czerwcu przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, Ambasadorzy Bezpieczeństwa podkreślali, jak ważne jest odpowiedzialne zachowanie na przejazdach kolejowo-drogowych. Eksperci przypomnieli, jak korzystać z Żółtej Naklejki PLK i podsumowali 17 lat kampanii. Pierwszy raz w historii bezpieczeństwa ruchu drogowego w wydarzeniu, w czasie rzeczywistym, mogli brać udział internauci.

Wydarzenie było podzielone na trzy inscenizacje, a każda z nich pokazywała sytuację, która w realnych warunkach byłaby poważnym zagrożenia dla zdrowia lub życia. Pierwszy scenariusz dotyczył unieruchomienia samochodu na torach w wyniku usterki pojazdu. Rola Żółtej Naklejki PLK w takich sytuacjach okazuje się nieoceniona. Należy wówczas zadzwonić pod numer alarmowy 112 i podać umieszczony na naklejce indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, aby w porę zatrzymać pędzący pociąg.

Nagranie rozmowy z kierowcą dzwoniącym na numer alarmowy: https://youtu.be/eMN2VWR5jTs 

Druga przedstawiona sytuacja pokazywała utknięcie sprawnego pojazdu między rogatkami w wyniku brawury kierowcy lub nieprzestrzegania przez niego przepisów drogowych. W takiej sytuacji, gdy samochód jest sprawny, należy jak najszybciej opuścić tory, wyłamując rogatkę.

Centralnym punktem wydarzenia była symulacja zderzenia lokomotywy z osobowym vanem. Choć ta poruszała się z prędkością o wiele mniejszą niż zazwyczaj, bo jedynie 30km/h, i nie miała doczepionych wagonów, to samochód znajdujący się na torach został zmiażdżony. Po wypadku rozpoczęto akcję ratunkową. Na szczęście tym razem w środku pojazdu znajdowały się jedynie manekiny. (https://youtu.be/ZPbG49J3koE) 

#ŻółtaNaklejkaPLK

O tym, jak ważna jest rola Żółtej Naklejki, opowiedział wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Mirosław Skubiszyński. Przypomniał również, w jaki sposób należy zachować się w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. (https://youtu.be/WLGDkVT67n0) 

17 lat kampanii „Bezpieczny Przejazd”

Już od kilkunastu lat zespół kampanii promuje wiedzę o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych. Symulacja zderzenia była doskonałą okazją do krótkiego podsumowania dotychczasowych sukcesów kampanii. Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., podkreślił, że należy zrobić wszystko, aby w pełni wyeliminować wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych. (https://youtu.be/vdQVTFv5SO4) 

Wypadki to nie tylko obrażenia fizyczne

Ważny aspekt wypadków podjęła Ambasadorka Bezpieczeństwa dr Ewa Odachowska-Rogalska, specjalistka w zakresie psychologii transportu, która przypomniała, że tragiczne zdarzenia z udziałem ludzi to nie tylko straty materialne, ale przede wszystkim uszczerbek na zdrowiu psychicznym. (https://youtu.be/mJHx3D4Ou68) 

Nie była to pierwsza tego typu inicjatywa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., tym razem jednak wydarzenie można było obserwować „na żywo” w Internecie, oglądając je na stronie kampanii „Bezpieczny Przejazd” i na Facebooku. Była to niepowtarzalna możliwość przekonania się na własnej skórze, jakie emocje towarzyszą uczestnikom wypadku, dzięki rejestracji wydarzenia przez osiem kamer. 

Relację z wydarzenia, wywiady z ekspertami oraz symulację zderzenia można oglądać na dedykowanej stronie: www.bezpieczny-przejazd.pl/zderzenie

(PKP PLK)

Kategoria:
https://www.facebook.com/DenysHrybPhotography/