Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

kultura-literatura

Prosto z półki 03

Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjachThomas Morris

„Sprawy sercowe. Historia serca w jedenastu operacjach”

Wydawnictwo Literackie 2019

Wprawdzie premiera książki dopiero pod koniec lutego, ale warto czekać, zważywszy na to, że krytycy okrzyknęli książkę Morrisa tomem na miarę najlepszych dzieł Jürgena Thorwalda, autora takich bestsellerów, jak „Stulecie chirurgów”, „Ginekolodzy”, czy „Pacjenci”. W „Sunday Timesie” napisano, że w „Sprawach sercowych” przyprawiające o zawrót głowy dzieje chirurgii serca są równie ważne, jak rozwój fizyki jądrowej, komputerów czy rakiet. „Thomas Morris nareszcie opowiedział tę historię, jak należy” – podkreślano. Autor jest znanym dziennikarzem BBC, który wyspecjalizował się m.in. w relacjonowaniu 11 przełomowych operacji. W swojej niezwykłej książce przybliża historię kardiochirurgii – porażek i triumfów tej niezwykłej specjalizacji. Dzieje kardiochirurgii wiodą od 1872 roku i zabiegu wyjęcia igły (została wbita przypadkiem w pierś londyńskiego blacharza), poprzez operację usunięcia odłamka szrapnela z serca żołnierza po protezy prosto z drukarki 3D. Książka jest pasjonującą podróżą nie tylko do wnętrza serca, ale i ludzkiego geniuszu, który pozwolił w ciągu blisko 150 lat zmienić historię medycyny.

 

 

ZdrójBarbara Klicka

„Zdrój”

Wydawnictwo W.A.B. 2019

Na fali sukcesu pierwszych odcinków nowego programu „Sanatorium miłości” debiut powieściowy Barbary Klickiej może stać się nieoczekiwanym bestsellerem, bo i tu nie brak opowieści ze świata sanatoryjnego, który, jak powszechnie wiadomo, rządzi się własnymi prawami. Główna bohaterka 33-letnia Kama zjawia się w Ciechocinku zgodnie z wytycznymi na turnus rehabilitacyjny. O tym, że rehabilitacja jest być może najmniej istotnym szczegółem wyjazdu przekonać się można szybko, bo czytelnika pochłania dosłownie rzeczywistość ludzi, którzy, skoszarowani na określony czas, obserwują personel, siebie nawzajem, a każda czynność urasta do rangi niezwykle ważnej. Miłostki sanatoryjne są innym wątkiem, a o tym, że zajmują bardzo istotne miejsce w grafiku dziennym i tygodniowym. Są też w „Zdroju” refleksje natury filozoficznej, szalenie zresztą inspirujące. Debiut Klickiej jest udany, autorka wybrała wyjątkowo ciekawy, a mało jednak zbadany (zwłaszcza w polskiej prozie) temat, który bywał punktem wyjścia dla największych arcydzieł literatury. Nie zapominajmy, że Hans Castorp z „Czarodziejskiej góry” Tomasa Manna też leczył się w sanatorium.

 

 

Lekki bagażAnna Cieplak

„Lekki bagaż”

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2019

Postaci w powieści przekonują – Wera: – Można pomagać „wykluczonym” i pisać granty zamiast wierszy. Olkowy: – Można być nauczycielem, który chce słuchać swoich uczniów. Baśka: – Można pisać w lokalnych mediach teksty o przekrętach, choć klikają się słabiej niż horoskopy. Troje przyjaciół nie chce robić wielkiej kariery kosztem własnego życia i pragnień. Przeciwnie, są gotowi płynąć pod prąd, realizować prawdziwe wyzwania. Czy nadal będą idealistami, gdy życie zweryfikuje ich postawy? Przekonajcie się sami.

 

(MAT)