Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Zarząd PKP Cargo likwidatorem?

W dniu 19 czerwca br. z inicjatywy Sekcji Zawodowej Grupy PKP Cargo oraz Krajowej Sekcji Kolejarzy odbyła się pikieta odbyła się pikieta przed siedzibą spółki PKP CARGO S.A. w Warszawie. Została ona zorganizowana w celu wyrażenia swojego niezadowolenia obecnego po Zarządu spółki prowadzącego do upadłości wszystkich spółek z Grupy PKP Cargo, a co za tym idzie masowych zwolnień pracowników – informuje Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”.

 

Chcą nas zmusić do odejścia z pracy

Jak podaje „Tygodnik Solidarność”, oburzeni Związkowcy wyrazili swoje niezadowolenie z powodu decyzji Zarządu PKP Cargo, który zdecydował o wysłaniu do 30% załogi na nieświadczenie pracy (przymusowe wolne), które może potrwać nawet do roku.

– Wśród krytykujących decyzję Zarządu przeważały stwierdzenia, że to jest wymuszanie do tego, żebyśmy sami odeszli z pracy, bo przecież nie będziemy w stanie utrzymać naszych rodzin za 60% dotychczasowego wynagrodzenia. A mamy zobowiązania, które musimy co miesiąc płacić – kredyty, ubezpieczenia, wydatki rodzinne i inne, to oczywiste. Zarazem nie chcą nas zwolnić, bo by nam musieli wówczas wypłacić odprawy – mówią związkowcy.

 

Zarząd PKP Cargo likwidatorem spółki?

Związkowcy kolejny raz podkreślali, że największym kapitałem spółki są ludzie. Podkreślali oni także kluczowe dla bezpieczeństwa Polski, zwłaszcza w obecnej, niepewnej sytuacji geopolitycznej, posiadanie własnej i silnej infrastruktury krytycznej, do której niewątpliwie należy kolej zapewniająca możliwość transportu towarowego. Pojawiły się także głosy wyrażające obawy, że obecny p.o. zarządu PKP Cargo został de facto wyznaczony do roli jej likwidatora, a Niemcy już ostrzą sobie zęby na kolejną polską spółkę strategiczną.

Z naruszeniem prawa

Sekcja Zawodowa NSZZ „Solidarność” Grupy PKP Cargo skierowała do p.o. prezesa zarządu spółki Marcina Wojewódki petycję, w której wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec jego działań, szczególnie wobec szkalowania Solidarności i prób obarczania Związku za obecną sytuację spółki. Z uwagi na nieobecność prezesa petycję odebrał w jego imieniu Zenon Kozendra, przedstawiciel pracowników w zarządzie PKP Cargo, który zadeklarował, że solidaryzuje się z protestującymi i że będzie działał na ich korzyść, a jeśli nie uda mu się zrealizować ich postulatów, odejdzie z zarządu spółki.

– To nie związek zawodowy kieruje spółką i nie on podejmuje decyzje biznesowe. Za sytuację PKP Cargo odpowiadają zarówno poprzednie zarządy, jak i obecny tymczasowy zarząd, który obecnie podejmuje jedynie decyzje antypracownicze, sprowadzając zarządzanie spółką do ograniczania podstawowych praw pracowniczych – wskazali członkowie „S”, przypominając zgromadzonym, że stoi za nimi murem Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która w pełni popiera ich działania.

– Żądamy wycofania się z wypowiedzenia Paktu Gwarancji Pracowniczych. Pakt ten został wypowiedziany z naruszeniem prawa i jego wypowiedzenie uważamy za bezskuteczne – domagają się związkowcy.

 

Wypowiedzenie ZUSP działaniem konfrontacyjnym

W piśmie skierowanym do Marcina Wojewódki, p.o. prezesa Zarządu spółki  czytamy: „Solidarność zażąda także wycofania się z wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Spółki PKP Cargo SA oraz Porozumienia Partnerów Społecznych.

Wypowiedzenie ZUZP jest działaniem konfrontacyjnym i prowokacyjnym, które pomimo wielu trudnych okresów w ponad 23-letniej historii spółki nie miało dotąd miejsca. Obecny zarząd nie przedstawił żadnej propozycji zmian układu, nie rozpoczął też negocjacji w dobrej wierze, które są jedyną cywilizowaną formą pracy nad układem zbiorowym”.

Należy zaznaczyć, iż Przewodniczący Rady Sekcji Zawodowej NSZZ „Solidarność” Grupy PKP Cargo Jan Majder wyraził gotowość członków Solidarności do prowadzenia dialogu społecznego w sprawie utrzymania miejsc pracy w spółkach Grupy.

 

Likwidacja PKP Cargo?

Na portalu Tysol.pl pod datą 28.06.2024 znajdujemy informację oznaczoną jako pilną wiadomość z której wynika, że do Krajowego Rejestru Zadłużonych złożono wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego wobec PKP CARGO Spółka Akcyjna.

(Aw)

O komentarz w sprawie  poprosiłem Henryka Grymela, przewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.


(…) To już nie są pomysły, to są fakty. Zarząd PKP zgłosił do Krajowego Rejestru Zadłużonych PKP Cargo z prośbą o sądowe otwarcie postępowania sanacyjnego. PKP Cargo nie może być ustawowo w stanie upadłości, a postępowanie sanacyjne jest równoznaczne ze wszystkimi skutkami upadłości. Sąd wyznacza syndyka czy zarządcę sądowego, nie działają organy spółki, czyli wszystkie prawa są zawieszone. Mogą zwalniać, sprzedawać majątek, tak jak przy upadłości czy de facto likwidacji (…) PKP Cargo będzie miało kłopot ze startowaniem w przetargach, bo w nich jest taki warunek, że nie może się toczyć postępowanie likwidacyjne. Taka spółka nie wygra żadnego przetargu . To pełna likwidacja PKP Cargo. (…). Zarząd nikomu nie powiedział, tylko dobre dusze wysłały mi link do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Teraz sąd ma 2-3 tygodnie na rozpatrzenie tej prośby. Musimy w tym czasie coś zrobić (…) Przed nami trudne zadanie, tym bardziej że jak poinformowali mnie prawnicy, w takiej sytuacji nic nie działa – ani ochrona związkowa, ani przedemerytalna. Mogą zwolnić każdego (…) Nie poinformowano nawet Rady Nadzorczej. Według nas zarząd podjął uchwałę niezgodnie z prawem. Mamy w zarządzie przedstawiciela pracowników. Na dwa dni wyłączono mu pocztę, żeby nie brał udziału w głosowaniu, bo wiedzieli, że jak taką uchwałę będą głosować, to my się dowiemy wszystkiego (…).

(aw)

 fot. Marcin Żegliński/Tysol

 

 

Kategoria:
4-5 grymel 4