Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Prosto z półki

Guillaume Musso

„Sekretne życie pisarzy”

Wydawnictwo Albatros 2020

Guillaume Musso, francuski autor, to jeden z najbardziej obecnie poczytnych na świecie – sprzedano 35 milionów egzemplarzy jego książek. W rodzinnej Francji ma status autora niemal kultowego, w Polsce wiernychoddanych fanów.Ucieszy ich premiera nowej powieści, dla której mottem jest zdanie literackiego noblisty Gabriela Garcii Marqueza „Każdy z nas ma trzy życia: publiczne, prywatne i sekretne…”. A obiektem zainteresowania jest w powieści Nathan Fawles, słynny pisarz, który od dwóch dekad nie wychylił nosa poza swoją wyspę na Morzu Śródziemnym i nie udzielił nikomu wywiadu. Ale uparta dziennikarka MathildeMonney liczy, że dla niej zrobi wyjątek. Rzecz w tym, że kiedy kobieta zjawia się na wyspie Fawlesa w tym samym dniu znalezione zostaje ciało martwej kobiety. Do akcji wkracza policja, a Mathilde liczy na swój wielki wywiad. Czeka ją niezwykła łamigłówka, bo pisarz skrywa wiele sekretów. Wielbiciele Musso wiedzą, że dynamiczne powieści – połączenie obyczajowych z thrillerami – gwarantują świetnych bohaterów, wartką akcję i zawsze tajemnicę, którą czytelnik stopniowo odkrywa. SandrineBajos napisała o „Sekretnym życiu pisarzy” dla „Le Parisien”, że to niezwykle diaboliczny i zarazem osobisty thriller. „Guillaume Musso lubi bawić się emocjami czytelnika – a my to uwielbiamy!” – dodała.

 

Barry Coward, Peter Gaunt

„Stuartowie. Anglia 1603-1714”

Wydawnictwo Astra 2020

Kiedy królowa Elżbieta I wiedziała już, że nie wyjdzie za mąż i umrze bezpotomnie postanowiła przekazać władzę Jakubowi Stuartowi, synowi swojej kuzynki, królowej Szkotów Marii, którą (po latach trzymania w odosobnieniu) kazała zamordować za spisek przeciwko swojej osobie. Jakub I Stuart został królem Anglii w lipcu 1603 roku i zapoczątkował dynastię, która panowała w Anglii aż do 1714 roku, kiedy zmarła królowa Anna Stuart. Książka Barry’ego Cowarda i Petera Gaunta, to najciekawszy tom poświęcony historii XVII-wiecznej Anglii i rodziny panującej. Historycy – Coward (z University of London) i Gaunt (z University of Chester) poświęcili sporo uwagi i pracy, aby opowiedzieć o Stuartach z należytą im atencją, bez stereotypowego podejścia, jakie cechuje wielu badaczy i, niestety, filmowców, bo monarchowie z dynastii Stuartów bywają przedstawiani dość karykaturalnie na tle innych. A tymczasem, to właśnie Stuartowie zapoczątkowali kolonialne wyprawy, dzięki którym Anglia stała się światowym imperium, a dzięki unii realnej ze Szkocją także Królestwem Wielkiej Brytanii. Nie tylko dla historyków i rozkochanych w dziejach angielskich.

 

Ethel Lina White

„Starsza Pani znika”

Wydawnictwo MG 2020

Można śmiało powiedzieć, że prawdziwym ambasadorem książek brytyjskiej pisarki był jej krajan, reżyser Alfred Hitchcock, dla którego ekranizacja powieści „Starsza Pani znika” okazała się przepustką do wielkiej hollywoodzkiej kariery. A dla milionów widzów na całym świecie poczciwa Pani Winifred Froy, podróżująca pociągiem, z którego nagle znika, stała się postacią tak bliską, jak członek rodziny. White akcję swojego kryminału umieściła w pociągu, który wraca do Anglii z tajemniczego, nieokreślonego w książce państwa na Bałkanach. Podczas podróży atrakcyjna, inteligentna IrisCarr poznaje starszą sympatyczną Panią Winifred Froy, która opowiada jej, że uczyła dzieci „przywódcy opozycji”. Paniom rozmawia się rewelacyjnie, alekiedy Iris zażywa tabletki na ból głowy i zasypia nic nie jest już takie samo. Po przebudzeniu nie może w całym pociągu znaleźć Pani Froy. Więcej, współpasażerowie twierdzą, że nigdy nie jechali w przedziale ze starszą Panią. Czy staruszka była wytworem wyobraźni IrisCarr, czy też stało się coś niepokojącego i należy sprawę wyjaśnić. Młoda kobieta decyduje się działać, aczytelnik jest trzymany w niepewności niemal do ostatnich stron.

MAT

Kategoria:
ksi01