Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Nowy peron w Zakopanem

 

Zmodernizowane stacje i przystanki na kolejowej zakopiance, zapewniają lepszą dostępność komunikacyjną i komfort podróży. Nowy standard obsługi jest między innymi na stacji Zakopane, która zyskała kolejny peron dla podróżnych.

Kolejowa zakopianka korzystnie zmieniła się dla pasażerów i zachęca do przejazdów pociągiem. Skrócenie czasu podróży, zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa – taki jest finalny efekt prac inwestycyjnych na trasie Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Wielką metamorfozę przeszła końcowa stacja Zakopane, poddana całkowitej przebudowie.

W niedzielę 9 czerwca na zakopiańskiej stacji oddaliśmy do użytkowania podróżnych zmodernizowany peron nr 3. Niebawem dołączy do niego zupełnie nowy nr 4. Jeszcze w bieżącym miesiącu, zamiast dotychczasowych trzech, będą cztery wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów. Wyższy komfort obsługi pasażerów na stacji zapewnią nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowania oraz ścieżki dotykowe dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nowe, dłuższe platformy na stacji Zakopane umożliwiają również przewoźnikom swobodne planowanie postojów, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych.

Oprócz zmodernizowanych obiektów na trasie Kraków – Zakopane, są także nowe, dodatkowe miejsca zatrzymywania się pociągów, zwiększające możliwości komunikacyjne mieszkańców. Między Skawiną a Suchą Beskidzką to: Radziszów Centrum, Rzozów Centrum, Wola Radziszowska Lipki, Dąbrówka. Na trasie Chabówka – Zakopane lepszy dostęp do kolei zapewniają dodatkowe przystanki: Poronin Misiagi, Bańska Niżna, Chabówka Stadion.

Modernizacja kolejowej zakopianki, prowadzona jest w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97, 98, 99 na odcinku Skawina –  Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Na realizację przeznaczono przeszło 1,4 mld zł netto.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

(PKP PLK)

Kategoria:
13 csm_Stacja_Zakopane_-__na_peronach_sa_podrozni__obok_stoi_pociag__fot._Ewa_Majecka-Milon_2__22db103e8a