Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Na dworcach będą testowane urządzenia do detekcji

 

6 czerwca br. w siedzibie Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone planom współpracy z Komisją Europejska w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa podróży koleją w Polsce. W ramach wspólnej inicjatywy PKP S.A. oraz Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej (DG HOME) w najbliższych tygodniach na dworcach kolejowych oraz w pociągach testowane będą nowoczesne urządzenia detekcyjne.

Inicjatorem nawiązania współpracy z Komisją Europejską w obszarze zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów podróżujących koleją było Przedstawicielstwo PKP w Brukseli. Działania podjęte w tym obszarze będą skupiały się m.in. na przeszkoleniu pracowników kolei i wykorzystaniu nowoczesnych mobilnych urządzeń detekcyjnych na dworcach kolejowych i w pociągach. Wcześniej, w maju br., DG HOME poinformowało o wyborze Polskich Kolei Państwowych na partnera w obszarze wspólnych działań prowadzących do podniesienia poziomu bezpieczeństwa transportu kolejowego w Unii Europejskiej. Komisja Europejska użyczy bezpłatnie PKP S.A. nowoczesne mobilne urządzenia detekcyjne. Ten pilotażowy program ma potrwać maksymalnie pół roku. Wnioski z testów posłużą Komisji Europejskiej do dalszych prac w zakresie harmonizacji norm technicznych dla tego typu urządzeń, dedykowanych transportowi kolejowemu.

W trakcie spotkania Przedstawicielstwo PKP przedstawiło dane na temat aktualnego stanu bezpieczeństwa w europejskim sektorze kolejowym. Kolejnym z tematów dyskusji były działania zainicjowane przez brukselskie biuro PKP w zakresie budowy dwóch międzynarodowych konsorcjów, dedykowanych projektom współfinansowanym ze środków UE, tj. zakończonemu projektowi Sherpa i realizowanemu obecnie projektowi Impress.

W dyskusji na temat wdrożenia i testowania na dworcach kolejowych należących do PKP S.A. oraz w pociągach nowoczesnych rozwiązań dotyczących przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom wzięli udział przedstawiciele spółek z Grupy PKP.

– Bezpieczeństwo na kolei, zarówno w wymiarze safety, jak i security, pozostaje dla mnie jako szefa Grupy PKP jednym z najważniejszych priorytetów. Obecna sytuacja geopolityczna i wynikające z niej ryzyka niestabilności w wielu obszarach gospodarki wymagają od nas powzięcia dodatkowych proaktywnych działań. Współpraca z Dyrekcją ds. Spraw Wewnętrznych KE jest przejawem troski o pasażera i zapewnienia bezpieczeństwa dworców i podróżowania koleją w naszym kraju – podsumował spotkanie dr Alan Beroud, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

(PKP SA)

Kategoria:
11 Na dworcach PKP bd testowane nowoczesne urzdzenia detekcji 2 fot. PKP IC