Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Kolej do sztuki

W ostatnich latach widzimy niezwykle dynamiczny rozwój kolei w naszym kraju. Co bardzo cieszy, rozwój ten dotyczy całej kolei bez wyjątków. Mamy zmodernizowane linie kolejowe, po których jeżdżą nowoczesne składy. Pasażerowie korzystają z wyremontowanych dworców spełniające wysokie standardy obsługi. Przyszła zatem pora, aby pokazać polską kolej także
i w innej dziedzinie.

W czerwcu br. odbędzie się niezwykłe wydarzenie kulturalne związane z transportem szynowym. Po raz pierwszy cała brać kolejarska będzie mogła uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, bowiem mottem przewodnim IX Festiwalu Targira-art. będzie kolej i sztuka.

Organizatorzy tej imprezy postanowili zaprezentować szerokiej publiczności najlepsze współczesne polskie dzieła związane tematycznie z koleją. Oprócz tego podczas Festiwalu odbędą się prelekcje na temat znaczenia gospodarczego kolei, jej historycznych powiązań ze sztuką, a także prelekcja Jarosława Jaśnikowskiego, który opowie o swojej twórczości i własnej wizji kolei w malarstwie.

Naturalnie kolej, to także zegary. Organizatorzy Festiwalu zaprezentują wystawę na której będzie można podziwiać zegary kolejowe Dolnego Śląska  i wysłuchać prelekcji o ich roli na kolei.

Najważniejszym wydarzeniem IX Festiwalu Sztuki Targira-art. będzie uruchomienie specjalnego pociągu pn. „Pociąg do Polskiej Sztuki”, który 15 czerwca br. przewiezie wszystkich zainteresowanych koleją i sztuką na historycznej trasie z Wrocławia do Świebodzic.

Zarówno Festiwal, jak i projekt Pociągu do Polskiej Sztuki otrzymał Honorowy Patronat Ministra Infrastruktury Pana Andrzeja Adamczyka. Będzie on osobiście inaugurował sam projekt na dworcu we Wrocławiu i wraz z wszystkimi pasażerami przejedzie do Świebodzic.

Organizatorzy Targiry-art. przygotowali szereg niespodzianek i pamiątek związanych z tym niezwykłym wydarzeniem. Wraz z Pocztą Polską będzie uruchomiona na wrocławskim dworcu peronowa poczta kolejowa. Wydamy także specjalne znaczki pocztowe związane tematycznie z koleją i sztuką oraz okolicznościowy stempel.

Warto podkreślić, że przejazd „Pociągiem do Polskiej Sztuki” będzie całkowicie bezpłatny, a każdy pasażer tego „Pociągu” otrzyma kolekcjonerski bilet kolejowy. Na Festiwalu okazując tenże bilet dodatkowo dostanie certyfikat „Pasażera Pociągu do Polskiej Sztuki”, który będzie wspaniałą i jedyną w swoim rodzaju pamiątką.

Jednak, aby odbyć tą niezwykłą podróż, należy wysłać swoje zgłoszenie na adres internetowy kolejdosztuki@gmail.com. W związku z tym, że ilość miejsc jest ograniczona, a organizatorom zależy na komfortowym przejeździe wszystkich pasażerów, o udziale w tym projekcie będzie decydować kolejność zgłoszeń. Ze wstępnych działań promocyjnych Festiwalu wynika, że jest duże zainteresowanie Festiwalem i to z całej Polski.

Organizatorzy Festiwalu spodziewają się dużego zainteresowania Festiwalem nie tylko ze strony polskich kolejarzy, ale także koneserów i kolekcjonerów sztuki. Wielu z nich zapowiedziało swój udział w projekcie, więc warto się pośpieszyć i zarezerwować sobie przejazd „Pociągiem do Polskiej Sztuki”.

A będzie co podziwiać. Najważniejszym dziełem związanym z koleją będzie szklana rzeźba wykonana przez najsłynniejszego na świecie obecnie polskiego artystę tworzącego w szkle Pana Pawła Borowskiego.

Na Festiwalu zobaczymy wielu znakomitych malarzy. Jednak najbliżej kolei w swojej twórczości jest wcześniej wymieniony Jarosław Jaśnikowski. Ten niezwykle utalentowany młody malarz jako pierwszy Polak wygrał w tym roku Europejski Salon Sztuki Fantastycznej, który odbywał się we Francji. Nie jest wykluczone, że ten doceniony na europejskim salonie obraz będzie można zobaczyć także w Świebodzicach.

Naturalnie na Festiwalu Targira-art. nie zabraknie także dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego dedykowanych dla pań. Wśród wystawców będą jubilerzy z autorską biżuterią złotą i srebrną, będzie można zakupić wspaniałe szale z naturalnego jedwabiu i wyjątkowe kreacje.

Naturalnie jak zwykle na Festiwalu będzie także można podziwiać wyroby z ceramiki, kowalstwa artystycznego, broni czarno-prochowej i wiele innych niezwykłych i jednostkowych dzieł.

Warto zatem wejść na stronę www.targira-art.pl i na bieżąco śledzić atrakcje tego nieformalnego święta kolejarzy.

O wszystkich atrakcjach Festiwalu poinformujemy czytelników „Wolnej Drogi” (która sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem) w kolejnym numerze.

(iw)

Kategoria:
SONY DSC