Po nieco ponad roku od podpisania umowy partnerskiej powołującej do życia Branżowe Centrum Umiejętności pn. „Branżowe Centrum Umiejętności „PKP Intercity” S.A., Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach” budowa ośrodka kształcenia kadr sektora kolejowego staje się faktem. 2 września br. miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oraz podpisanie aktu erekcyjnego. Do końca czerwca 2026 roku ośrodek przeszkoli 460 osób. Budżet projektu wynosi 13,5 mln zł.
Umowa partnerska zawarta 14 czerwca 2023 roku między Miastem Siedlce, Związkiem Pracodawców Kolejowych (ZPK) oraz PKP Intercity stała się ważnym punktem wyjścia do wdrożenia kolejnych etapów w kierunku kształcenia kadr w sektorze kolejowym.
2 września br. miała miejsce wyjątkowa uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oraz podpisanie aktu erekcyjnego pod budowę Branżowego Centrum Umiejętności w Siedlcach, które będzie wysoce zaawansowanym technologicznie ośrodkiem kształcenia, szkolenia i egzaminowania kadr w branży transportu kolejowego w dziedzinie interoperacyjności systemu kolei w czterech zawodach:
- technik transportu kolejowego;
- technik pojazdów kolejowych;
- technik elektroenergetyk transportu szynowego;
- mechanik pojazdów kolejowych.
Branżowe Centrum Umiejętności zostanie uruchomione do 30.04.2025r. po czym nastąpi rozpoczęcie jego działalności edukacyjnej.
Zadaniem PKP Intercity jest zapewnianie ciągłości zatrudnienia w spółce, a Branżowe Centrum Umiejętności na pewno w dużej mierze spełni to zapotrzebowanie. Dlatego też w BCU zamierzamy przeszkolić 460 osób, w tym 320 osób dorosłych, 92 osoby młode ( studenci , uczniowie) oraz 48 nauczycieli. Osoby dorosłe będą mogły przekwalifikować się lub zdobyć nowe kwalifikacje dające możliwość pracy na kolei. Wśród uczniów i studentów chcemy zlokalizować pasjonatów kolei, którzy w przyszłości mogą być dla nas cennymi pracownikami. Natomiast kursy i szkolenia przewidziane dla nauczycieli przedmiotów zawodowych będą miały na celu przekazanie im wiedzy opartej na najnowszych rozwiązaniach technologicznych, którą wykorzystają w czasie zajęć dydaktycznych.
Aby zachęcić do udziału w kursach i szkoleniach, a tym samym osiągnąć zamierzone cele, stale będziemy wspierać BCU w jego działaniach, min. przekażemy dla BCU wkład rzeczowy w postaci 1% wartości projektu (czyli 135 000,00 zł.) na urządzenia stanowiące wyposażenie wiaty, a nasi pracownicy będą mogli zaangażować się w prowadzenie szkoleń oraz opracować dla nich programy wraz z materiałami szkoleniowymi, będziemy współpracować w przygotowaniu materiałów zamieszczanych na platformie INFOZAWODOWE oraz współorganizować olimpiady i konkursy. Wspólnie z ZPK opracowaliśmy dwie kwalifikacje sektorowe, które po zgłoszeniu przez ZPK mogą być włączone do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Uczestnicy kursów i szkoleń po ich zakończeniu otrzymają branżowy certyfikat potwierdzający nabycie określonej kwalifikacji, czy też umiejętności lub zaświadczenie o ukończeniu szkolenia branżowego, które będą certyfikowane przez ZPK oraz BCU.
PKP Intercity wraz ze Związkiem Pracodawców Kolejowych (ZPK) będzie aktywnie uczestniczyło w realizacji działań w obszarze edukacyjno-szkoleniowym, integrująco-wspierającym, innowacyjno-rozwojowym i doradczo-promocyjnym.Przedstawiciele obydwu podmiotów zostaną powołani do Rady Branżowego Centrum Umiejętności.
(PKP Intercity)