Portal dwutygodnika
Strona główna Archiwum Zbieramy podpisy w CARGO

Poza koleją

Zbieramy podpisy w CARGO

22 lutego 2019 roku, w budynku kolejowym, przy Placu Matejki 12 w Krakowie, odbyło się zebranie członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, działającej w PKP CARGO S.A. Południowym Zakładzie Spółki.

Na zebranie przybyli członkowie Komisji Zakładowej będącej przedstawicielstwem Zakładowej Organizacji Związkowej, która składa się z 5-ciu Komisji Podzakładowych, działających w: Katowicach, Czechowicach-Dziedzicach, Krakowie, Nowym Sączu oraz Żurawicy (razem około 30-tu osób).

Głównymi tematami spotkania, obok spraw formalnych, były: ogólna sytuacja przewozowa, kończąca się kadencją i wybory do Zarządu oraz Rady Nadzorczej PKP CARGO S.A., wystąpienie zaproszonego gościa – członka Zarządu Spółki (przedstawiciela załogi).

Ogólną sytuację, w tym przewozową, relacjonował przewodniczący Komisji Zakładowej, członek Rady Nadzorczej PKP CARGO S.A. z ramienia NSZZ „Solidarność”, Jerzy Sośnierz.

Na początku roku odnotowano spadek przewozów, lecz w stosunku do aktualnej taryfy, nie wpłynęło to na wielkość przychodów. W niedługim czasie przewidywany jest zwiększony przewozów kamienia. Jest to związane z realizacją wielu inwestycji infrastrukturalnych, które prowadzi m.in. spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

PKP CARGO S.A. nadal prowadzi przyjęcia na stanowiska: maszynisty, manewrowego, ustawiacza i rewidenta taboru. Organizowane są odpowiednie kursy, jednak trudno będzie zniwelować braki jakie powstały w ostatnich latach. Najwięcej szkoli się kandydatów na maszynistów. Zapotrzebowanie na pracowników na wymienione powyżej stanowiska pracy, jest duże.

Pod koniec spotkania omawiana była sprawa zbliżających się wyborów do Zarządu i Rady Nadzorczej PKP CARGO S.A. Temat ten został przedstawiony członkom Komisji Zakłądowej przez zaproszonego gościa Zenona Kozendrę, członka Zarządu PKP CARGO S.A., przedstawiciela pracowników.

W związku z tym, że została podjęta Uchwała o rozpoczęciu procedury wyborczej, rozpoczęto zbieranie podpisów poparcia, dla nominowanych na ważne funkcje członków „Solidarności”, którymi zostali: Zenon Kozendra – na członka Zarządu PKP CARGO S.A. oraz Jerzy Sośnierz – na członka Rady Nadzorczej PKP CARGO S.A.

Kandydaci muszą spełniać określone kryteria oraz uzyskać co najmniej 1.250 podpisów poparcia, pracowników zakładów pracy Spółki (min. 7% stanu zatrudnienia).

Zenon Kozendra przypomniał, że przy wypłacie wynagrodzenia na 10-go kwietnia br. zostanie wypłacona wszystkim pracownikom Spółki druga część premii (pierwszą część wypłacono w listopadzie 2018 r.). Wypłacona premia, stanowić będzie ocenę realizacji nałożonych zadań.

Dobre wyniki przewozowe odnotowane w minionym roku, stanowią podstawę do rozpoczęcia rozmów, dotyczących wzrostu wynagrodzeń w Spółce, zgodnie z zapisami zawartymi w Pakcie Gwarancji Pracowniczych.

W.Gołda

Kategoria:
RSK RSK Kraków