Portal dwutygodnika
Strona główna W numerze Zaplecze techniczne dla pociągów powstanie w Krakowie

Poza koleją

Zaplecze techniczne dla pociągów powstanie w Krakowie

Do połowy 2021 roku w okolicy Dworca Towarowego w Krakowie, przy ulicy Składowej, powstanie nowa baza dla pociągów, z której będą korzystać wojewódzcy przewoźnicy: Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne. Szczegóły dotyczące przetargu związanego z budową i wyposażeniem zaplecza technicznego do obsługi taboru kolejowego przybliżył podczas briefingu prasowego wicemarszałek Łukasz Smółka.

– Ogłoszony właśnie przetarg, to dla nas doskonała wiadomość. W stolicy regionu powstanie nowoczesna baza utrzymaniowa dla taboru kolejowego. Będzie ona służyć zarówno Kolejom Małopolskim, jak i Przewozom Regionalnym. Teraz pozostaje nam czekać na oferty inwestorów, którzy podejmą się tego ważnego dla województwa zadania. Dlatego w imieniu Kolei Małopolskich zapraszam do składania ofert w przetargu – mówi odpowiedzialny w regionie m.in. za rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zamówienie Kolei Małopolskich obejmuje zaprojektowanie i budowę zaplecza technicznego dla małopolskiego taboru. W sumie na terenie o powierzchni niemal 5,5 tys. m2 zostanie wybudowana dwukondygnacyjna hala napraw z częścią biurowo-socjalną i warsztatowo-magazynową.

To właśnie w okolicy krakowskiego Dworca Towarowego regionalne pociągi będą miały zapewnioną kompleksową obsługę utrzymaniowo-serwisową. W tym miejscu, będą wykonywane m.in. naprawy bieżące i te związane z awariami taboru, a także z okresowym ich przeglądem. Tutaj także powstanie myjnia, która zapewni całoroczne mycie i czyszczenie wagonów.

Całość inwestycji, która zostanie sfinalizowana w czerwcu 2021 roku, opiewa na kwotę niemal 70 mln zł. Środki na to przedsięwzięcie pochodzą z dotacji unijnych, budżetu województwa oraz własnych funduszy spółki Koleje Małopolskie.

– W naszym województwie stawiamy na prężny rozwój infrastruktury kolejowej. Oprócz zaplecza, które już wkrótce powstanie w stolicy regionu, warto przypomnieć o podpisanej w październiku 2019 r. umowie z bydgoską Pesą, która dostarczy do Małopolski cztery nowe elektryczne zespoły trakcyjne. Ale na tym oczywiście nie poprzestajemy – dodaje marszałek Witold Kozłowski.

Termin składania ofert w przetargu upływa w dniu 20 stycznia 2020 r. o godzinie 10.00. Szczegółowe informacje dostępne na stronie BIP-u.

(UMWMał.)

Kategoria:
zaplecze01