Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Wrócą pociągi pasażerskie na trasę Leszno – Głogów

Pod koniec 2019 roku, po 12 latach, wrócą pociągi pasażerskie na trasę Leszno – Głogów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z Gminą Miejską Głogów i Gminą Wschowa wyremontują tory i 4 stacje kolejowe. Region zyska lepsza komunikację.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 15 listopada 2018 r. porozumienie z Gminą Głogów i Wschowa na współfinansowanie remontu toru na linii kolejowej nr 14 między Lesznem a Głogowem. Przebudowa pozwoli na uruchomienie pociągów pasażerskich. Podróżni po 12 latach zyskają sprawne połączenie w regionie oraz wygodną obsługę na peronach.

Wymienione zostaną tory. Zmodernizowane perony na stacjach Lasocice, Wschowa, Stare Drzewce i przystanku Głogówko będą wyposażone w nową nawierzchnię, oświetlenie, ławki i tablice informacyjne. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa m.in. dzięki poprawie stanu 30 przejazdów kolejowo-drogowych. Po przebudowie linii pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 100 km/h.

Zakończenie inwestycji planowane jest na listopad 2019 r. Umożliwi to jazdę pociągów na trasie Głogów – Leszno od rozkładu 2019/2020.

Wartość wykonania dokumentacji i prac budowlanych, to około 12 mln zł netto. Gmina Miejska Głogów dofinansuje roboty w kwocie 2,5 mln zł netto, Gmina Wschowa w kwocie 0,5 mln zł netto. Pozostałe środki zapewnią PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 14 na odcinku Leszno – Głogów” będzie wykonywany w ramach zadania inwestycyjnego „Zwiększenie przepustowości wybranych linii kolejowych poprzez optymalizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i układów stacyjnych.”

(PKP PLK)

Kategoria: