Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

kultura-historia

POLREGIO podpisało kolejne porozumienia ze szkołami w ramach programu „Kadry dla przemysłu”

3 października POLREGIO rozszerzyło współpracę w ramach programu „Kadry dla przemysłu” o kolejne szkoły w zakresie programów edukacyjnych, praktyk i programów stażowych.

W marcu 2018 roku Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała pierwsze umowy ze szkołami technicznymi oraz zawodowymi w ramach programu „Kadry dla przemysłu, który ma na celu wsparcie rozwoju kierunków zawodowych, głównie w zakresie branży motoryzacyjnej, budowlanej oraz logistycznej. Uczestnikami programu są jednostki edukacji zawodowej (szkoły techniczne, branżowe oraz centra kształcenia zawodowego), POLREGIO oraz pozostałe spółki należące do Grupy ARP.

27 września, podczas Dnia Edukacji i Kariery 13. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, POLREGIO podpisało porozumienia o współpracy w zakresie programów edukacyjnych, praktyk i programów stażowych z 4 następującymi szkołami:

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie;
  • Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku;
  • Zespół Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli;
  • Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie.

Kolejne porozumienia zostały podpisane 3 października w siedzibie POLREGIO w Warszawie z kolejnymi 8 szkołami:

  • Zespół Szkół Transportowo – Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie;
  • Zespół Szkół Logistycznych we Wrocławiu;
  • Zespół Szkół Transportowo – Mechatronicznych w Skarżysku – Kamiennej;
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II w Zbąszynku;
  • Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie;
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach;
  • Technikum Kolejowe im. Mikołaja w Bydgoszczy;
  • Zespół Szkół Samochodowych im. por. A. M. Bocheńskiego w Olsztynie.

– Rozwój konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki nie może odbywać się bez kształcenia zawodowego młodych osób oraz rzeczywistego przygotowania ich do wejścia na rynek pracy. Program „Kadry dla przemysłu” spaja te dwa elementy, czyli szkolnictwo i praktykę zawodową, dzięki czemu stanowi odpowiedź na potrzeby kadrowe w wielu przedsiębiorstwach, także w spółkach z naszej grupy kapitałowej. Dzięki takiej współpracy młodzi ludzie mają szansę nie tylko pozyskać niezbędną w danym zawodzie wiedzę, ale także odbyć kluczowe dla ich kariery zawodowej staże mogące przechodzić w formę trwałej współpracy. Dzisiejsze, kolejne już porozumienia POLREGIO ze szkołami to odpowiedź na zainteresowanie programem zarówno ze strony szkół, jak i młodych osób, które zdecydowały się w nim uczestniczyć – powiedział Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Cieszę się z porozumień podpisanych z kolejnymi szkołami w ramach programu „Kadry dla przemysłu”, który wpisuje się w obecne potrzeby POLREGIO. Łączymy tym samym potencjał naszych doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników chętnie dzielących się swoją wiedzą,
z potrzebami szkolnictwa w obszarze edukacji i staży zawodowych młodych ludzi, którzy w przyszłości będą chcieli rozpocząć zawodową podróż z POLREGIO. Problem niedoboru wykwalifikowanej kadry dotyka niemal każdą spółkę kolejarską. Jako podmiot znajdujący się w Grupie ARP mamy szansę przecierania nowych szlaków w zakresie przygotowania do wejścia na rynek pracowników o pożądanej wiedzy oraz umiejętnościach w naszej branży
– podkreślił Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych (POLREGIO).

– To bardzo ważne, że do realizowanego od 2018 r. przez Agencję Rozwoju Przemysłu programu „Kadry dla Przemysłu”, którego celem jest stworzenie warunków współpracy między spółkami grupy a sektorem edukacji i szkolnictwa wyższego, dołączyło POLREGIO, podpisując porozumienia o współpracy w zakresie programów edukacyjnych, praktyk i programów stażowych. Ten program stwarza możliwość efektywnej współpracy nauki i szkolnictwa wyższego z sektorem gospodarczym – napisał w liście do POLREGIO Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. List odczytał prof. Lech Jaworski, doradca ministra Jarosława Gowina.

Strona internetowa polregio.pl/pl/kariera w nowej odsłonie umożliwia m.in. zapoznanie się z zakresem obowiązków w obszarze danego zawodu, odpowiada na pytania jak zostać np. maszynistą, a także prezentuje indywidualne historie pracowników mówiące o tym, jak rozpoczęła się ich zawodowa podróż z POLREGIO.

(PR)

ELF21