Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Podróżni od 9 grudnia korzystają z nowego przystanku w Olsztynie

W województwie warmińsko-mazurskim w 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowały 12 przystanków. Od 9 grudnia podróżni korzystają z nowego przystanku Olsztyn Dajtki. Będzie dobra obsługa m.in. dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W ramach modernizacji linii  kolejowej z Olsztyna do Działdowa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudowały nowy przystanek Olsztyn Dajtki. Mieszkańcy zyskali wygodny dostęp do kolei dzięki dwóm nowym pero- nom o długości 150 m. Przystanek zapewni dogodną obsługę mieszkańcom pobliskiego osiedla Dajtki, a także studentom znajdującej się nieopodal uczelni.

Na dobrze oświetlonych peronach podróżni skorzystają z wiat i ławek. Informację zapewniają tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Pasażerom o ograniczonej możliwości poruszania się wygodniejszy dostęp na perony i do pociągów umożliwiają pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe. Cykliści zyskali stojaki rowerowe w pobliżu peronów.

Z przystanku Olsztyn Śródmieście podróżni skorzystają w połowie 2019 roku. Wykonawca musiał uwzględnić bliskie położenie dawnego cmentarza i zmienić technikę robót oraz uzyskać niezbędne zgody.

 

PLK szykuje lepsze podróże w regionie

Od 16 października intensywne prace trwają na odcinku z Olsztynka do Działdowa. Wykonawca wymienia tory oraz sieć trakcyjną. Na linii pracuje specjalna maszyna do jednoczesnej wymiany podkładów i szyn. W ten sposób przygotowano już ok. 20 km nowego toru. Jednocześnie demontowane są stare konstrukcje peronów m.in. w Nidzicy, Waplewie, Bujakach i Dobrzyniu.

Modernizacja 83 km linii z Olsztyna do Działdowa, to ważna inwestycja w regionie. Po jej zakończeniu poprawi się komfort obsługi pasażerów na łącznie 12 przystankach i stacjach. „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn” są realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Wartość umowy ok. 260 mln zł. Dofinansowanie UE wynosi 85 proc. Zakończenie inwestycji planowane jest w drugiej połowie 2019 roku.

(PKP PLK)

Kategoria: