Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Pociąg Niepodległości

W dniu 5 października 2019 r. wyruszył z Krakowa „Pociąg Niepodległości” pod Honorowym Patronatem Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury. Po drodze zatrzymał się w Krzeszowicach, następnie dotarł do Trzebini i wrócił do stolicy Małopolski.

Organizatorem wydarzenia była Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” przy Regionie Małopolskim, a patronat nad nim objęło Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Patronat medialny sprawowała TVP 3 Kraków.

W organizacji przedsięwzięcia współpracowały: Koleje Małopolskie Sp. z o.o., Polregio Przewozy Regionalne Sp. z o.o., PKP CARGO S.A., Wars S.A., Urząd Transportu Kolejowego i Straż Ochrony Kolei.

Celem wydarzenia było upamiętnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, jakim było odzyskanie niepodległości w 1918 roku.

„Pociąg Niepodległości” składał się z parowozu Ty2 – 911 z 1943 r. i 5 historycznych wagonów z lat 20-tych XX wieku, które na co dzień znajdują się w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Miało ono również charakter edukacyjny, promujące dziedzictwo historii polskiego kolejnictwa.

Na Dworcu Głównym w Krakowie do zebranych miłośników kolejnictwa, pasażerów „Pociągu Niepodległości” przemawiał Henryk Sikora (Przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”), który omówił to wydarzenie, charakteryzując jego cele i program.

Następnie głos zabrał Tomasz Tomala (Szef Gabinetu Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka), który przypomniał wielką rolę kolejarzy w budowie niepodległego państwa i Rafał Bochenek (Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego), który gratulował kolejowej „Solidarności” pomysłu na uczczenie Święta Niepodległości.

Wśród pasażerów pociągu obecny był Wojciech Grzeszek (Przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”), Franciszek Florek (Zastępca Komendanta Regionalnego SOK w Krakowie) oraz prezesi i dyrektorzy zakładów kolejowych.

W Krzeszowicach Straż Ochrony Kolei zaprezentowała uczestnikom wydarzenia pokaz sprawności funkcjonariuszy Grup Operacyjno-Interwencyjnych oraz posłuszeństwa psa służbowego, a w Trzebini Urząd Transportu Kolejowego przedstawił dzieciom program edukacyjny „Kolejowe ABC”.

Dużą popularnością wśród nich cieszył się „Rogatek”, pluszowy nosorożec promujący bezpieczny przejazd, który chętnie pozował do zdjęć.

Swoje stoiska mieli m.in. Urząd Transportu Kolejowego oraz miłośnicy kolei ze Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów”. Reprezentowany był również Urząd Miasta Trzebinia w imieniu, którego podróżnych pociągu przywitał zespół folklorystyczny w strojach regionalnych.

Straż Ochrony Kolei przygotowała prelekcję nt. „Bezpieczna podróż” i pokaz sprzętu. Elementy wyposażenia funkcjonariuszy pod okiem rodziców przymierzały chętnie szczególnie dzieci, co dobrze wróży przyszłym kadrom SOK.

W Trzebini organizatorzy zapewnili uczestnikom podróży gorący posiłek, wydawany na peronie przez miejscową restaurację „Stary Młyn”.

Pociąg był doskonałą formą uczczenia przez kolejarzy odzyskania przez Polskę Niepodległości, promocją historii kolei oraz zwrócenia uwagi na elementy bezpieczeństwa, czego przykładem były prezentacje SOK i UTK.

Podróżowało nim ponad 200 uczestników w tym 65 dzieci, rodziców i nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10 w Krakowie.

W trakcie przejazdu organizatorzy rozprowadzali słodycze i batony „7days” oraz napoje przekazane przez Spółkę Wars. Świadkami wydarzenia w Trzebini byli też jej mieszkańcy, którzy licznie przybyli na stację kolejową wraz z dziećmi.

Henryk Sikora

Kategoria:
Krak02