Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

PKP Intercity partnerem wystawy w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni

PKP Intercity zostało partnerem wystawy „POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018” w filii Muzeum Narodowego w Warszawie. Chętni mogą zobaczyć ekspozycję bezpłatnie do kwietnia 2019 r.

Niezwykłe pomniki

PKP Intercity wspiera obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa w Królikarni, której patronuje przewoźnik, to centralny punkt międzynarodowego projektu badawczego poświęconego rzeźbie monumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ekspozycja przedstawia funkcje, losy oraz procesy, jakim podlegają pomniki. Opisuje to na przykładzie ponad dwudziestu monumentów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej powstałych w latach 1918-2018. Wystawa jest swego rodzaju przeglądem historycznym, ale też porusza toczące się współcześnie debaty wokół pomników przeszłości. Wstęp na wystawę jest wolny, ekspozycja dostępna jest między 16 grudnia 2018 a 10 kwietnia 2019 roku.

-Jako narodowy przewoźnik aktywnie włączamy się w świętowanie polskiej niepodległości. Aktualnie współpracujemy z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Zachęcamy wszystkich chętnych do odwiedzenia wystawy. W naszym magazynie pokładowym „W podróż” będziemy prezentować pomniki w Polsce i w Europie. Do wszystkich miejsc, do których będziemy nawiązywać opisując pomniki, można dotrzeć pociągami PKP Intercity – podkreśla Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

– Pomniki są obecne w kulturze europejskiej od czasów greckiej i rzymskiej starożytności. W ostatnim  stuleciu  w Europie Środkowo-Wschodniej, w związku ze skomplikowanymi losami politycznymi, stawianie, przerabianie i usuwanie pomników odbywało się w złowrogo przyspieszonym tempie. Wystawa w Królikarni opowiada o pomnikach istotnych ze względów artystycznych, historycznych lub społecznych. Także tych, które pomimo niezaprzeczalnej wartości artystycznej bywają krytykowane ze względu na upamiętniane wydarzenia i siły polityczne. Poprzez zestawienie przykładów z różnych krajów chcemy zbadać, czy można mówić o podobieństwach form, logiki i dynamiki losów środkowoeuropejskich pomników – tłumaczy ideę wystawy Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

W ramach współpracy przewoźnika z muzeum, wybrane dzieła rzeźbiarskie oraz ciekawostki z nimi związane zostaną opisane w magazynie pokładowym „W podróż” oraz przedstawione na stronach przewoźnika w mediach społecznościowych.

 

PKP Intercity zaangażowane w świętowanie niepodległości

W trakcie ostatnich miesięcy PKP Intercity świętowało wraz z Polakami okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości. Aktywnie współpracowało m.in. z biurem Programu Niepodległa oraz Polską Organizacją Turystyczną. Z inicjatywy przewoźnika na warszawskim Powiślu powstał niezwykły mural przedstawiający sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. Na co dzień PKP Intercity aktywnie zachęca do podróży pociągami i poznawania wszystkich, nawet tych najdalszych zakątków Polski.

(PKP IC)

Kategoria:
wystawa w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego