Portal dwutygodnika
Strona główna Archiwum Nowe światło LED, to jaśniejsze perony, przejazdy i oszczędności

Poza koleją

Nowe światło LED, to jaśniejsze perony, przejazdy i oszczędności

9 tys. LED-ów świeci na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych, w przejściach podziemnych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zastosują nowe oświetlenie w 2019 roku m.in. na stacjach: Katowice, Włoszczowice, Łódź Olechów Zachód i Rykoszyn. Wymiana oświetlenia, to 750 tys. zł oszczędności. Pasażerowie zyskują jaśniejsze perony, środowisko ograniczenie emisji CO2.

Jaśniej to bezpieczniej

W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontowały 4.187 opraw oświetleniowych typu LED. Jaśniej jest m.in. na przystankach: Warszawa Wola, Warszawa Koło, Warszawa Zachodnia peron 8, Siedlce Zachodnie i Sabinka.

Stacje i przejazdy kolejowo-drogowe z LED-ami są jaśniejsze, a to zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Bardziej doświetlone obiekty mają również lepszą ochronę przed dewastacjami i kradzieżą. LED-y bardzo dobrze oddają barwy, lepiej widoczny jest kontrast w porównaniu np. do oświetlenia sodowego o pomarańczowym kolorze.

Oszczędności oraz redukcja emisji CO2

Dzięki prowadzonej w ubiegłym roku wymianie oświetlenia PLK zaoszczędziły 750 tys. złotych. Nowe oświetlenie, to dłuższy czas eksploatacji. LED-y mogą bez usterek pracować przez 12 lat, czyli trzykrotnie dłużej niż stosowane do tej pory np. oświetlenie sodowe. Mniejsze zużycie energii i bezawaryjność, to niższe koszty utrzymania.

Instalowane LED-y, to mniej dwutlenku węgla w środowisku. PLK w ramach programu poprawy efektywności energetycznej zmniejszyły emisję CO2 do atmosfery o ponad 2.300 ton rocznie. Dla porównania szacuje się, że 1 hektar lasu sosnowego jest w stanie wchłonąć w ciągu roku 20 ton CO2. Dzięki technologii LED-owej PLK rocznie oszczędzają 3.000 MWh energii elektrycznej. Jest to równowartość rocznego zapotrzebowania dla ponad 1.300 gospodarstw domowych.

LED-y standardem na kolei

Program poprawy efektywności energetycznej PLK prowadzi od 2015 roku. Na peronach, przejazdach kolejowych i w przejściach podziemnych jest zabudowanych prawie 9 tysięcy opraw typu LED. Nowe zobaczymy na modernizowanych lub budowanych stacjach, gdyż we wszystkich realizowanych projektach PLK stosują nowy typ oświetlenia.

(PKP PLK)

Kategoria:
LED