Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Na ferie zimowe z PKP Intercity

PKP Intercity przygotowało się na wzmożone podróże w czasie ferii zimowych. W tym roku ferie rozpoczęły się już 14 stycznia, a ich ostatnia tura zakończy się 24 lutego. Dzięki uruchamianym każdego dnia średnio ponad 380 pociągom z PKP Intercity można wygodnie i tanio odwiedzić nie tylko największe polskie miasta, lecz również popularne górskie miejscowości, a nawet stolice europejskich państw.

Składami PKP Intercity z łatwością dotrzemy do najpopularniejszych górskich ośrodków turystycznych, takich jak: Zakopane, Krynica-Zdrój, Szklarska Poręba, Jelenia Góra czy Wisła. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i śląskiego pojadą do Zakopanego pociągiem TLK Podhalanin. Z Trójmiasta do stolicy Tatr podróżnych przewiozą IC Witkacy i TLK Karpaty. Z Warszawy do Zakopanego kursują m.in. pociągi EIC Tatry, IC Oscypek, TLK Wit Stwosz i TLK Karpaty. Mieszkańcy m.in. Bydgoszczy i Wrocławia dojadą do zimowej stolicy Polski składem TLK Halny.

Do Jeleniej Góry, stolicy Karkonoszy, mieszkańcy północno-wschodniej Polski dotrą z Ełku przez Białystok pociągiem IC Słowacki. Po drodze skład zatrzymuje się w Warszawie, Opolu i Wrocławiu. W sezonie zimowym ma dodatkowo wydłużoną relację do Szklarskiej Poręby. Dojeżdża tam także IC Karkonosze, który rusza z Białegostoku i przejeżdża m.in. przez Warszawę, Łódź i Wrocław. Z Poznania do Jeleniej Góry można dotrzeć nocnym pociągiem TLK Rozewie oraz składem IC Barnim. Z Krakowa do stolicy Karkonoszy kursuje pociąg IC Chełmoński, z Warszawy zaś skład Express InterCity Premium (Pendolino). Dodatkowo wraz z POLBUS-PKS przewoźnik przygotował sezonowe połączenie do Karpacza. Dzięki tej współpracy, pasażerowie z Warszawy czy Wrocławia mogą dojechać do Jeleniej Góry pociągiem EIP, a tam przesiąść się do autobusu, którym dostaną się wprost do Karpacza. Co więcej, na całej trasie obowiązuje jeden bilet. Oferta obowiązuje do końca przerwy zimowej, czyli 24 lutego 2019 roku. Osoby chcące odwiedzić Beskid Żywiecki mogą skorzystać z weekendowego połączenia IC Soła relacji Białystok – Zwardoń. Pociąg przejeżdża m.in. przez Warszawę i Katowice. Do Krynicy-Zdroju w Beskidzie Sądeckim podróżnych zawiezie w weekend TLK Malinowski z Warszawy oraz TLK Karpaty z Gdyni. Ferie, to także doskonały czas, aby zaplanować krótki zagraniczny wyjazd w atrakcyjnej cenie. PKP Intercity codziennie oferuje połączenia międzynarodowe, m.in. do Czech, Niemiec, Austrii czy na Węgry. Ceny biletów zaczynają się już od kilkunastu euro. Z Warszawy do Berlina możemy pojechać już za 24,90 euro, natomiast ze stolicy Polski do Pragi czy Budapesztu można pojechać już za 19 euro. Nowością w rozkładzie jazdy PKP Intercity obowiązującym od 9 grudnia 2018 r. jest też pociąg IC Nightjet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin. Połączenie stanowi efekt międzynarodowej współpracy kilku spółek Dzięki temu pasażerowie zyskali bezpośrednie połączenie w ciągu dnia z Berlinem oraz nocne z Budapesztem, Bratysławą i Wiedniem. Pociąg IC Nightjet zapewnia mieszkańcom aż sześciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego połączenie międzynarodowe i bezpośrednie do stolicy Niemiec. Jest to możliwe, ponieważ wagony z pociągu IC Przemyślanin z/do Przemyśla do/z Berlina są włączane do składu na stacji Racibórz.

 

Podróż warto planować z wyprzedzeniem

Osoby, które planują podróże z wyprzedzeniem, mogą liczyć na atrakcyjne oferty. Super Promo to pula najtańszych biletów obowiązujących w pociągach ekspresowych Express InterCity Premium (Pendolino) oraz Express InterCity. Dzięki niej m.in. z Krakowa, Katowic, Poznania czy Trójmiasta do Warszawy możemy podróżować już od 49 zł, a z Wrocławia do Warszawy – od 59 zł. Natomiast oferta Promo pozwala korzystać z pociągów ekspresowych w cenie połączeń ekonomicznych, czyli nawet o 55% niższej od ceny W ten sposób można więc podróżować już od 79 zł.

Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów PKP Intercity proponuje zniżki w ofercie Wcześniej. Obejmuje ona wszystkie kategorie pociągów i obowiązuje na dowolnie wybranych trasach. Przy zakupie biletu w terminie od 27 do 21 dni przed wyjazdem można otrzymać zniżkę na poziomie 30%. Zakup w terminie od 20 do 14 dni przed podróżą umożliwia uzyskanie 20% rabatu. Natomiast zakupiony z wyprzedzeniem w terminie od 13 do 7 dni, bilet będzie tańszy o 10%.

 

Podróże weekendowe, rodzinne i grupowe

Osoby, które w czasie ferii planują odwiedzić kilka miast w trakcie jednego weekendu, mogą skorzystać z oferty umożliwiającej wielokrotne przejazdy w ramach jednego blankietu. Bilet weekendowy obowiązuje od godziny 19:00 dnia roboczego poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 06:00 pierwszego dnia roboczego następującego po dniach wolnych. Cena Biletu Weekendowego w drugiej klasie wynosi 81 zł i umożliwia przejazdy dowolnymi pociągami TLK i IC. Z Biletem Weekendowym MAX za 164 zł można podróżować w drugiej klasie wszystkich pociągów PKP Intercity. PKP Intercity ma także ofertę dla rodzin. Podróżujący w grupie liczącej od 2 do 5 osób, w której jest dziecko poniżej 16. roku życia, mogą skorzystać z Biletu Rodzinnego. Dzięki tej ofercie wszyscy pasażerowie otrzymają 30-procentową zniżkę.

Ferie to okres rodzinnych wypadów, jak również zorganizowanych wyjazdów w większym gronie. PKP Intercity oferuje przejazdy grupowe dla tych, którzy podróżują po Polsce w grupie co najmniej 11-osobowej. Wniosek na taki przejazd składa się przez Internet, a czas jego rozpatrywania wynosi maksymalnie pięć dni roboczych. Komplet informacji dot. grupowych wyjazdów znajduje się pod linkiem: www.intercity.pl/przejazdy-grupowe.html. Warto pamiętać, że jednocześnie m.in. studenci czy uczniowie dzięki przysługującym im ulgom ustawowym za przejazd zapłacą jeszcze mniej.

Bilety dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto; usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

 

Bezpieczne i sprawne zimowe przejazdy

Niezależnie od warunków pogodowych, jakie będą panować w okresie ferii, PKP Intercity jest przygotowane do sprawnej obsługi podróżnych. Przewoźnik prowadzi stałą kontrolę wszystkich składów, które są odpowiednio zabezpieczone na wypadek nasilających się mrozów. Przewoźnik zadbał o całodobowy serwis i dyżury warsztatów naprawczych. Co więcej, na sześciu głównych stacjach w kraju zapewniono także rezerwowe wagony, które będą wykorzystywane m.in. jako wzmocnienia.

PKP Intercity będzie na bieżąco monitorować frekwencję w pociągach i jeśli zajdzie potrzeba, w miarę możliwości, uzupełni składy dodatkowymi wagonami, aby zapewnić jak największą liczbę miejsc siedzących w pociągach. Każdy kto planuje podróż w tym czasie, może na bieżąco obserwować prognozowaną frekwencję w danym pociągu na stronie www.intercity.pl.

Na wybranych dworcach – Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni Głównej, Wrocławiu, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie i Zakopanem, do dyspozycji podróżnych dostępni będą informatorzy mobilni. Udzielą pasażerom wszelkich informacji oraz pomocy w czasie wyjazdów i powrotów z ferii w danym województwie.

(PKP IC)

Kategoria:
Na ferie zimowe z PKP Intercity