Portal dwutygodnika
Strona główna Poza koleją Łódź Marysin z mijanką i nowym peronem, lepsze podróże w aglomeracji łódzkiej

Poza koleją

Łódź Marysin z mijanką i nowym peronem, lepsze podróże w aglomeracji łódzkiej

 

Lepszy dostęp do kolei waglomeracji zapewnią 3 nowe przystankiŁódź Radogoszcz Wschód i Łódź Warszawskaoraz Łódź Retkinia. Większy komfortzyskają przystanki: Łódź Arturówek, Łódź Stoki oraz Łódź Marysin, na którym w sierpniu do użytku zostanie oddany drugi peron.
W Marysinie jest już mijanka (drugi tor), z której korzystają pociągi towarowe. Inwestycjaza ponad49 mln zł realizowana jest z RPO woj. łódzkiego.

 

Mieszkańcy Łodzi i Zgierza szybciej i sprawniej dotrą do celu dzięki nowym przystankom i lepiej wyposażonym peronom. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się łatwiej przesiądą sięzkolei do innych środków transportu.

30 sierpnia na przystanku Łódź Marysin podróżni skorzystają z nowego peronu.Peron został wyposażony w wiatę, ławki oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej. Na peronie zamontowanowyświetlacze, którepoinformują o najbliższym pociągu oraz tzw. infokiosk, któryułatwidostęp do szczegółowych informacji o rozkładzie jazdy.Osobom o ograniczonych możliwościach wygodne dojście do pociągu zapewni pochylnia i nowe chodniki. Bezpieczeństwo podróżnych zwiększą kamery monitoringu.

Pasażerowie otrzymają dodatkowe dojście do peronu nr 1 zrejonu skrzyżowania ul. Inflanckiej i Strykowskiej. Skróciono drogę do pociągu jadącego w kierunku Widzewa.

Od czerwca na przystanku Łódź Marysin tzw. mijanka zwiększyła przepustowość trasy i umożliwiła przejazd większej liczby pociągów. Drugi tor o długości 750 metrów zapewnia bezpieczne mijanie się pociągów na jednotorowej trasie Łódź Widzew – Zgierz. Obecnie z mijanki korzystają pociągi towarowe.

5 przystanków na linii między Widzewem i Zgierzem ułatwipodróże koleją

Na nowym przystanku Łódź Warszawskagotowa jest konstrukcja peronu, montowane sąławki. Stoją słupy oświetleniowe.Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się budowane są schody i szyb windowy.Nowy obiektzlokalizowany jest w rejonie wiaduktu przy ulicy Warszawskiej, na granicy osiedli: Rogi i Marysin w dzielnicy Bałuty.

Na przystanku Łódź Radogoszcz Wschódprzy ul. Kreciej na gotowym peronie instalowanesą wyświetlacze, które będą informowały o odjeżdżających pociągach. Nowe chodniki oraz pochylnia ułatwią dojście do pociągu. Będzie parking dla samochodów. Mieszkańcy osiedli Radogoszcz Wschód i Sitowie zyskają lepszy dostęp do kolei.

Każdy znowych peronów będzie wyposażony w wiaty i ławki. Łatwą orientację oraz informację zapewnią: system oznakowania, w tym dotykowego i gabloty informacyjne z rozkładami. Przewidziano też stojaki na rowery.

Przystanek Łódź Stokito nowe przejście podziemne dla pieszych, które zostanie wyposażone w windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Rozpoczęto już instalacje systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.

Na przystanku Łódź Arturówekpodróżni z rowerami zyskają ścieżkę rowerową wzdłuż chodnika prowadzącego na peron. Wybudowanoteż dodatkowe dojście do peronu, które usprawnidostęp do przystanku od strony ul. Łagiewnickiej.

Przystanek ŁódźRetkinia, na linii Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec zapewnimieszkańcom osiedli Retkinia i Pienista, a także Karolewa i Rokicia szybsze i sprawniejszedojazdy m.in. do Pabianic, Zduńskiej Woli i Sieradza. Dwa perony powstają przy centrum handlowym na ul. Maratońskiej. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp do pociągów zapewnią windy i pochylnie. Przy pierwszym peronie wykonawca buduje już konstrukcje obiektu. Przy drugim przygotowywane są fundamenty. Roboty nie wpływają na kursowanie pociągów.

Wartość projektu pn. „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego – z mijanką w rejonie przystanku Łódź Marysin”, to 49,3 mln zł netto. Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Zakończenie prac zaplanowano w III kwartale2020 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie Łodzi, dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego zwiększają również dostęp do kolei na stacjach i przystankach Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec (finansowanie ze środków budżetowych) oraz Łódź Lublinek (finansowanie z instrumentu „Łącząc Europę” CEF).

(PKP PLK)

Kategoria:
Marysin17