Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Krew jest najcenniejszym darem…

Akcję „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” od 2017 r. organizują: Fundacja Grupy PKP, wspólnie ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi. W lipcu tego roku ruszyła trzecia edycja akcji, w której ten cenny dar – krew oddało wielu kolejarzy. Kilkoro z nich opowiedziało swoją historię związaną z krwiodawstwem.

Mój pierwszy raz

Jestem dyżurnym ruchu w ISE Ostrów Wlkp. Moja historia z krwiodawstwem rozpoczęła się w roku 1979. Podczas poboru do wojska oddałem pierwszy raz krew. W latach 1981 – 1983 podczas odbywania służby wojskowej 4-krotnie oddałem krew i pewnie na tym historia z oddawaniem krwi, by się zakończyła.

Ale w roku 2006 doszło do katastrofy hali widowiskowej (wystawa gołębi) na Śląsku (wiele ofiar i wiele rannych). W telewizji i radio apelowano o oddawanie krwi. Postanowiłem i ja oddać krew. Trwa to do dzisiaj (mam na koncie oddane około 25 litrów).

Korzystając z okazji chciałbym zaapelować do koleżanek i kolegów z branży… Spróbujcie, to nic strasznego, a można bezinteresownie i bezimiennie pomóc innej potrzebującej osobie. Jak wiadomo krew jest niezastąpiona, nie można jej sztucznie wyprodukować, ani zastąpić innymi specyfikami. Warto spróbować. Piotr Fleischer – dyżurny ruchu

8 550 ml krwi

Jestem dyżurną ruchu w Sekcji Ostrów Wielkopolski. Ja swoją przygodę z oddawaniem honorowo krwi rozpoczęłam w 2001 roku. W 2007 roku zostałam mi przyznana odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Do dnia dzisiejszego oddałam 8 550 ml krwi.

Krew jest jak dotychczas lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia (masywne krwotoki, urazy, wypadki), jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom w tym nowotworowym.

Krew jest najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia. Zachęcam swoje koleżanki i kolegów: zostańcie honorowymi dawcami krwi! Aneta Szymczak – dyżurna ruchu

Każdej osobie, która oddała swoją krew, przysługuje miano Honorowego Dawcy Krwi

Długo nosiłem się z zamiarem oddania krwi, aż w końcu to zrobiłem. Pierwsze 450 ml oddałem w październiku 2018 roku i staram się to robić regularnie, co dwa miesiące. Mam oddane dopiero 2250 ml. Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej z wiadomości, że być może twoja krew uratuje życie innego człowieka.

Komu pomagamy? Wszystkim chorym, potrzebującym krwi oraz samemu sobie. Kiedyś też możemy jej potrzebować. Krew jest potrzebna przez cały rok, ale to lato jest najtrudniejszym okresem w szpitalach. Z powodu wzmożonego ruchu na drogach, zwiększa się liczba wypadków. W związku z tym, co roku, w miesiącach wakacyjnych, powstaje ogromne zapotrzebowanie na jeden z najważniejszych „leków” ratujących życie – krew oraz jej składniki.

Jedynym sposobem na pozyskanie krwi jest pobranie jej od dawców. Tymczasem, wśród wielu osób panuje przekonanie, że oddawanie krwi może być niebezpieczne dla dawcy. To błędne podejście – krew może oddać prawie każdy dorosły człowiek, a cały proces jest bezpieczny i nie grozi uszczerbkiem na zdrowiu. Gorąco zachęcam do zostania dawcą krwi.

Każdej osobie, która chociaż raz, bezpłatnie, oddała swoją krew, przysługuje miano Honorowego Dawcy Krwi. Oprócz satysfakcji z udzielonej pomocy, krwiodawcy przysługuje szereg praw i ulg. Jeśli oddawałeś już krew, a mimo to, nie znasz przysługujących ci korzyści – warto, byś je poznał. Jeśli twój pierwszy raz w Centrum Krwiodawstwa jest jeszcze przed tobą – nie zaszkodzi zapoznać się z prawami i ulgami, które przysługują Honorowym Krwiodawcom. Łukasz Starczewski – dyżurny ruchu.

Od Redakcji

Krew może oddać osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Na oddanie krwi należy przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków. Najlepiej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i nie picie alkoholu, dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.

Notował „aw”

Kategoria:
krew17