Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Kolejne dworce PKP zostaną zmodernizowane

PKP S.A. podpisała umowę z wykonawcami projektów na modernizację ośmiu dworców kolejowych. Przebudowywane dworce będą nowoczesne, proekologiczne i dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności.

Plany modernizacyjne w budynku dworca kolejowego w Błoniu zakładają stworzenie nowej przestrzeni obsługi podróżnych, dostosowanej w pełni do korzystania z obiektu przez osoby o ograniczonej mobilności. Zostaną wdrożone również rozwiązania pozwalające na minimalizowanie kosztów eksploatacji i maksymalizację efektywności wykorzystania obiektu. Budynek zostanie wyposażony także w czytelną i atrakcyjną wizualnie informację dla podróżnych.

 – Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych pozwala na podnoszenie jakości obsługi pasażerów, odpowiadając jednocześnie na potrzeby mieszkańców poszczególnych ośrodków. Do 2023 roku na Mazowszu zostaną oddane do użytku łącznie 34 przebudowane budynki dworcowe. To przede wszystkim potrzeby lokalnej społeczności definiują plany inwestycyjne kolejarzy: budowę oraz modernizację istniejących już dworców kolejowych. Podpisanie umów projektowych na osiem inwestycji dworcowych w regionach to kolejny, istotny krok w kierunku przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu – mówi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

– Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez inwestycje jest priorytetem działań rządu. Nowoczesne rozwiązania, które przewiduje Program Inwestycji Dworcowych, zupełnie zmienią oblicze dworców, które przez poprzednie lata były zaniedbywane. Program ten stawia w centrum potrzeby pasażerów. A przecież to jest istotą transportu publicznego – troska o ich komfort i bezpieczeństwo – zaznaczył Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

– Jednym z założeń Programu Inwestycji Dworcowych jest modernizacja dworców w małych miejscowościach, położonych na terenie największych aglomeracji. Dzięki temu poprawia się komfort obsługi podróżnych, którzy coraz chętniej wybierają kolej jako niezawodny środek transportu wykorzystywany w codzienny dojazdach do miejsc pracy czy szkół. Ważnym aspektem dla lokalnych użytkowników kolei jest również to, że nasze działania pozwalają zwiększać bezpieczeństwo na terenie tych obiektów – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

W pozostałych lokalizacjach, tj. w Sochaczewie, Opalenicy, Pruszczu Gdańskim, Helu, Kuźnicy, Życzynie oraz Celestynowie budynki dworcowe również zostaną przystosowane do wysokiej jakości obsługi podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nowe dworce będą wpisywać się w obowiązujące trendy projektowania oraz będą przyjazne środowisku.

(PKP S.A.)

Kategoria: