Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Kolej w szkole i muzeum

Odśnieżarka na całorocznej ekspozycji w Rzeszowie oraz elementy toru w szkole w Gdyni – to wsparcie dla stowarzyszeń  i szkół udzielane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Specjalistyczny, wycofany z użycia sprzęt, zyskuje nowe życie pomaga w edukacji i przypomina o historii kolei.

Do Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni trafiły kolejne pomoce dydaktyczne. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały dwie niewykorzystywane na sieci kolejowej zwrotnice. Urządzenia są już zamontowane na terenie pawilonu kolejowego utworzonego w szkole. Wraz z przekazanymi już w tym roku urządzeniami sterowania ruchem kolejowym pozwolą lepiej przygotować uczniów do pracy na kolei, a zajęcia zawodowe dla przyszłych techników transportu kolejowego będą bardziej atrakcyjne.

 

Odśnieżarka przyda się latem

Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei w Rzeszowie (PSSKwR) zyskało czterdziestoletnią odśnieżarkę torów.

Maszyna OM-3A wyprodukowana w 1977 r. przez lata służyła do oczyszczania rozjazdów  i torów ze śniegu. Obecnie zarządca infrastruktury do odśnieżania linii wykorzystuje nowe drezyny ze specjalnymi przystawkami. Wycofany z użycia pojazd będzie służył już nie tylko zimą, lecz cały rok jako atrakcja wystaw. Miłośnikom kolei, odwiedzającym Podkarpacie i ekspozycję pokaże jak zapewniano utrzymanie linii w XX wieku. Podobny sprzęt PLK przekazały wcześniej Stowarzyszeniu Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.

Od lat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają instytucje i organizacje zajmujące się ochroną zabytków kolejowej techniki i te, które promują wiedzę o kolei, historię dróg żelaznych. Sprzęt trafia również do szkół, w których kształcą się przyszli pracownicy branży kolejowej. Dzięki stałym działaniom wyeksploatowany, niepotrzebny na torach sprzęt zyskuje nową istotną rolę w edukacji oraz promowaniu kolei.

(PKP PLK)

Kategoria: