Portal dwutygodnika
Strona główna Poza koleją Dworzec w Jabłoni Kościelnej otwarty dla podróżnych

Poza koleją

Dworzec w Jabłoni Kościelnej otwarty dla podróżnych

 

Zakończyła się kompleksowa przebudowa dworca kolejowego w Jabłoni Kościelnej. Podróżni mogą już korzystać z odnowionego, bardziej komfortowego i nowoczesnego obiektu.

 

Niewielki dworzec w Jabłoni Kościelnej jest dwunastym zmodernizowanym obiektem udostępnionym w tym roku przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Dzięki inwestycji ten niewielki budynek zmienił swojeoblicze. Renowacjęprzeszła elewacja, na której odtworzono detale architektoniczne. Pozwoliło to na przywrócenie historycznego wyglądu dworca. Wymienione zostały wszystkie instalacje wewnątrz obiektu, a także pokrycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa.

Zmiany widoczne są również wewnątrz budynku. Do dyspozycji pasażerów oddano wygodną klimatyzowaną poczekalnię oraz znajdujące się w jej sąsiedztwie toalety, które przystosowano również dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dla tej grupy podróżnych zlikwidowano także bariery architektoniczne w budynku oraz wprowadzono szereg innych usprawnień, m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dotykową mapę dworca.

Metamorfozę przeszło otoczenie obiektu. Rozebrano dobudówkę dworca i drewniany budynek gospodarczy. W ich miejscu zaaranżowano dwamiejsca parkingowe, w tym jedno dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilnościorazwiatę rowerową. Pomieści ona dziesięć jednośladów.

Ponadto uporządkowano zieleń, zamontowano również nowe ławki i kosze. Zaprojektowano także przestrzeń pod montaż biletomatów i maszyn z przekąskami.

– Otwarcie zmodernizowanego dworca w Jabłoni Kościelnej, to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnej mniejszej miejscowości w województwie podlaskim zyskują dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na strategicznej trasie RailBaltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Dworzec w Jabłoni Kościelnej, to jeden z kilkunastu obiektów objętych Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 na linii kolejowej Warszawa – Białystok, stanowiącej część strategicznego dla naszego regionu szlaku RailBaltica. Realizowane zadania znacząco przyczynią się do zwiększenia komfortu obsługi pasażerów– mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Fundusze europejskie wspierają inwestycje również w mniejszych miejscowościach, czego doskonałym przykładem jest modernizacja dworca w Jabłoni Kościelnej. Obiekt, oddany dziś do użytku podróżnym, jest komfortowy, nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Jabłoń Kościelna,to piątyzmodernizowany dworzec w województwie podlaskimotwarty dla podróżnych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. To niewielki obiekt, ale wierzę, że dzięki usprawnieniom wprowadzonym podczas inwestycji spełni on oczekiwania wszystkich podróżnych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

-Zabytkowy i historyczny dworzec kolejowy w Jabłoni Kościelnej wraca na tory, by cieszyć swoją poprawioną funkcjonalnością i zmodernizowanym wyglądem kolejnych podróżnych. Dzięki dużemu zaangażowaniu środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko obiekty kolejowe, w tym takiej jak dzisiejszy, odzyskują swój dawny blask i ekologiczne, komfortowe i bezpieczne wracają do codziennego użytku – podkreśla Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W ramach inwestycji na dworcu wprowadzono elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz informację głosową. Z kolei dzięki montażowi nowoczesnych systemówmonitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadupoprawiono bezpieczeństwo w budynku i jegobezpośrednim otoczeniu. Ponadto na dworcu zamontowano BMS (Building Management System) nadzorujący prace wszystkich urządzeń i instalacji oraz optymalizujący zużycie wody, energii cieplnej i elektrycznej.

Mimo niewielkich rozmiarów,dworzec w Jabłoni Kościelnej został wyposażony w proekologiczne rozwiązania. Ogrzewanie w budynku zapewni pompa ciepła. Natomiast dzięki specjalnemu systemowi odzysku woda szarazostanie wykorzystana do spłukiwania toalet. Na dworcu zamontowanorównieżenergooszczędne oświetlenie LED.

Koszt inwestycji wyniósł około 4mln złbrutto. Była ona dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.Za realizację prac budowlanych odpowiadała firma PB Pożarski Budownictwo Sp. z o. o. Sp.k., natomiast projekt przebudowy dworca opracowało Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji „ALLPLAN” Sp. z o.o.

(PKP S.A.)

Kategoria:
SONY DSC