Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

„(…) zaczęło się na dworcu w Sochaczewie”

Za nami gala finałowa XV edycji międzyszkolnego konkursu pod nazwą „Wydajemy Własną Książkę”, która odbyła się 15 maja w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Sochaczewie.

Organizatorem wydarzenia była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej im. KEN w Warszawie – Filia w Sochaczewie. Tegoroczna edycja konkursu „Wydajemy Własną Książkę” przebiegła pod hasłem „(…) zaczęło się na dworcu w Sochaczewie”.

Każdą z nadesłanych książek Jury oceniało w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i edytorskiej. Wyróżniono 24 książki, spośród 56 nadesłanych.

W tym roku to sochaczewski dworzec kolejowy posłużył jako inspiracja dla młodzieży do stworzenia książek. Obiekt miał być miejscem, gdzie wydarzyła się np. jakaś historia, przygoda, rozpoczęła się znajomość, pasja, miłość, zrodziły się życiowe plany.

Podczas gali odbyło się podsumowanie konkursu, zarekomendowano wybrane książki laureatów „Tę książkę warto przeczytać” oraz zorganizowano autorskie spotkanie z pisarką Anetą Ostaszewską. Konkurs „Wydajemy Własną Książkę” od wielu lat wpisuje się w Tydzień Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „#biblioteka”.

W uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień wzięli udział m.in. kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – Grzegorz Kropiak oraz Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP – Katarzyna Kucharek, która tak wspomina pobyt na gali: To bardzo budujące, kiedy widzę tak zdolną młodzież, która z pasją i zaangażowaniem poświęca swój wolny czas na pisanie książek z wątkami kolejowymi. Zachęcam do poznania tych prac, ponieważ skrywają w sobie wartościowe oraz ciekawe historie.

Z kolei kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej Filii w Sochaczewie – Elżbieta Szczypińska tłumaczy tak: – W naszym konkursie stawiamy na kształtowanie więzi z miejscem zamieszkania, blisko związanych z naszą małą Ojczyzną. Na przestrzeni piętnastu lat powstały książki na temat historii miejscowości, tradycji, obyczajów, kultury, zabytków, ciekawych miejsc, zasłużonych mieszkańców, szkół, regionalnych produktów itd.

Tegoroczne nagrody powędrowały do następujących uczestników:

  • Szkoły podstawowe klasy 1-3
  1. miejsce – Gabriela Ostaszewska (SP nr 3);
  2. miejsce – Klaudia Przygoda (ZS Erminów), Maria Pietrak (SP Teresin);
  3. miejsce – Marta Krzeszowiec (SP nr 2).
  • Szkoły podstawowe klasy 4-6
  1. miejsce – Filip Jurczak (SP nr 4);
  2. miejsce – Lena Figut (SP nr 4), Hanna Fiołek (SP nr 3);
  3. miejsce – Lilianna Poryszewska (SP nr 4).

Wyróżnienia: Alicja Krasucka (SP nr 4); Jędrzej Kuśmierczyk (SP nr 4); Wiktoria Łęcka (SP Iłów); Agnieszka Piątkowska (SP Giżyce); Kalina Staszewska (SP Teresin); Jakub Jaworski (SP Kurdwanów).

  • Szkoły podstawowe klasy 7-8 i 3 gimnazjum
  1. miejsce – Judyta Stępińska (SP nr 6);
  2. miejsce – Aleksandra Adamczyk (SP nr 6), Katarzyna Orzeszek (SP Kaptury);
  3. miejsce – Karolina Zatorska (SP nr 2).

Wyróżnienia: Agata Bylicka (SP nr 6), Emma Kovkasyan (SP nr 6).

Nagroda specjalna: Paweł Arkuszewski (SP Giżyce).

  • Szkoły średnie
  1. miejsce – Patrycja Kuczera (LO Sióstr Niepokalanek Szymanów);
  2. miejsce – Kinga Majczak (ZS im. Iwaszkiewicza);
  3. miejsce – Katarzyna Majorek (ZS im. Iwaszkiewicza).

Fundacja Grupy PKP

Kategoria:
Socha