Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Pomnik pamięci

Oś, która stanowi pomnik, pochodzi z roku 1912 z wagonu pozyskanego przez Wagonownię Krotoszyn od Cukrowni Zduny. W ramach wspólnej inicjatywy kolejarze odnowili oś, a także ufundowali pamiątkową tablicę.

Cenna inicjatywa

Z inicjatywy przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim, Romana Zybały, przy dworcu PKP w Krotoszynie odsłonięty został pomnik pamięci kolejarzy krotoszyńskiego węzła kolejowego.

W uroczystości wzięli udział: Krzysztof Włodarczyk – dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim oraz Franciszek Marszałek – Burmistrz Miasta i Gminy Krotoszyn, bez których zaangażowania nie doszłoby do powstania pomnika. Poświęcenia dokonał ksiądz kanonik Dariusz Kowalek, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Obecne były również poczty sztandarowe: NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim oraz NSZZ „Solidarność” Węzeł PKP Krotoszyn.

Oś, która stanowi pomnik, pochodzi z roku 1912 od wagonu pozyskanego przez Wagonownię Krotoszyn od Cukrowni Zduny. W ramach wspólnej inicjatywy kolejarze odnowili oś, a także ufundowali pamiątkową tablicę. Urząd Miejski zlecił opracowanie dokumentacji pomnika, przygotowanie cokołu, na którym ustawiono oś oraz wybrukowanie terenu wokół pomnika. Prace wykonała firma Pana Edwarda Krawczyńskiego.

Obecni na uroczystości odsłonięcia pomnika powiedzieli:

– Nie dokonalibyśmy tego, gdyby nie ludzie życzliwi do pomocy przy pomniku. Bycie kolejarzem jest bardzo ciężką pracą i odpowiedzialną. Dziś praca na PKP jest bardzo trudna, odpowiedzialna. Szkoda troszkę, że nie chodzimy już do służby, tylko chodzimy na dyżury, ale i tak służymy ludziom. Jestem pomysłodawcą tego pomnika pamięci kolejarzy. Ale nie dokonalibyśmy tego, gdybym nie spotkał ludzi życzliwych, którzy pomogli, pracowali przy tym pomniku. To jest pan burmistrz, to jest pan dyrektor. I to, co tu powstało też ma służyć kolejarzom – emerytom, pracującym, a także tym, których już nie ma wśród nas – Roman Zybała, pomysłodawca pomnika.

– Bez was nie byłoby tego pomnika. To sygnał, że coś się zmienia na lepsze. Od 25 marca pojawią się tutaj pociągi z Wrocławia. Jest robiona linia kolejowa zakładająca prędkość 120 km/h. Krotoszyn będzie miał bardzo dobre połączenie. Istnieje szansa, że pojawią się pieniądze na sfinansowanie połączenia ze stolicą Wielkopolski – Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim.

– Myślę, że jest to kolejna atrakcja dla mieszkańców. Żartując, mówiłem, że jak pojawią się nowe pociągi, to można tę oś wykorzystać, bo jest solidna. To taki element łączący historię Krotoszyna z teraźniejszością – Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Pomnik jest oddaniem hołdu wszystkim kolejarzom Węzła PKP Krotoszyn. Będzie on miejscem, w którym będziemy składać kwiaty podczas Święta Kolejarza. Cieszy mnie to, że można zrobić coś dla mieszkańców wspólnie. Do tej pory brakowało takiego miejsca pamięci w Krotoszynie – Łukasz Starczewski, dyżurny ruchu i członek NSZZ „Solidarność” przy Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp.

(info. własna „aw”)

Kategoria:
pomnik01 Łukasz Cichy