Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Informacje z Technikum Kolejowego w Bydgoszczy

Naukę w roku szkolnym 2019/2020 w Technikum Kolejowym w Bydgoszczy rozpoczęło 300 uczniów w tym 113 w klasach pierwszych.

Nauka w technikum na kierunkach: technik budownictwa kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego trwa 4 lub 5 lat, w trakcie których uczeń zdając egzaminy uzyskuje określoną kwalifikację, a cała edukacja kończy się egzaminem dojrzałości (maturą).

Technik budownictwa kolejowego może wspomagać opracowanie projektów wykonawczych, technicznych, geodezyjnych, sporządzanie kosztorysów budowy dróg i mostów kolejowych.

Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym posiada kwalifikacje kolejowe, co oznacza, że absolwent może pracować w jednostkach eksploatacyjnych PKP i warsztatach naprawczych w kolejowych zakładach automatyki.

Technik transportu kolejowego organizuje oraz prowadzi ruch pociągów na szlakach i posterunkach ruchu, obsługuje urządzenia sterowania ruchem kolejowym i łączności, nadzoruje i koordynuje pracę przewoźników na stacji kolejowej, planuje przewozy pasażerskie i towarowe, zarządza taborem kolejowym, organizuje pracę stacji kolejowej, nadzoruje zestawianie, rozrządzanie i obsługę pociągów, dokonuje odprawy i przewozu przesyłek, ładunków oraz osób. Jest to zawód z branży transportowej.

Technik elektroenergetyk transportu szynowego organizuje prace przy przeglądach i naprawach taboru kolejowego, maszyn i urządzeń na nim zainstalowanych oraz urządzeń zasilania trakcji elektrycznej (sieci i podstacji trakcyjnych) w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy tych urządzeń oraz bezpieczeństwa ruchu pociągów.

Po pomyślnym ukończeniu technikum, istnieje możliwość dalszego kształcenia na studiach inżynierskich Bydgoskiej Szkoły Wyższej.

(iw)

Kategoria:
tech01 A Poturalski