Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

„Dwie godziny dla Rodziny”

Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Krakowie (RSK) wystosowała pismo do Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, w którym zwróciła się z apelem o rozpropagowanie wśród pracodawców kolejowych akcji „Dwie godziny dla Rodziny”.

Poniżej zamieszczamy stanowisko w tej sprawie przyjęte przez Radę RSK. „Uważamy, że dobrym miejscem do zamieszczenia takich zapisów jest chociażby Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy, nad którym trwają obecnie prace” – sugerują związkowcy z Krakowa i proszą o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia tej akcji w spółkach kolejowych.

Akcja ta polega na zwolnieniu z dwóch godzin pracy z zachowaniem wynagrodzenia każdego roku w dniu 15 maja, wykorzystując je na wzmocnienie relacji rodzinnych, chociażby poprzez wspólne wyjście do kina, wycieczka, kręgle albo ożywcza kawa lub smaczna pizza.

Inicjatywa ciekawa, zwracająca uwagę przez pryzmat życia zawodowego na problem cywilizacyjny, jakim staje się brak czasu dla siebie, najbliższych, żony i dzieci.

Więcej informacji na temat akcji mozna znaleźć na stronie: http://2godzinydlarodziny.pl//

Stanowisko nr 3

Rady Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” z dnia 10 czerwca 2019 r.

w sprawie: udziału spółek kolejowych w akcji „Dwie godziny dla Rodziny”

Rada Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” przy Regionie Małopolskim apeluje do Krajowej Sekcji Kolejarzy oraz pracodawców kolejowych, o przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji „Dwie godziny dla Rodziny”, która zrzesza już ok. 500 firm w Polsce.

Akcja społeczna „Dwie godziny dla Rodziny” zainicjowana została z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin obchodzonego corocznie 15 maja, dzięki której część pracodawców zarządziło krótszy o dwie godziny dzień pracy w swoich firmach.

Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw deklaruje udział w tej akcji, wychodząc z założenia, że troska o sferę rodzinną i równowagę życiową pracowników ma bezpośredni wpływ na realizację celów ekonomicznych firmy.

Inicjatywa ta ma na celu wzmocnienie relacji rodzinnych oraz mądre integrowanie życia zawodowego i prywatnego.

Wpisuje się również w cele i zadania NSZZ „Solidarność” określone w Statucie związku, a mówiące o umacnianiu rodziny oraz ochronie życia rodzinnego (par. 6, pkt.10).

Rada RSK zwraca uwagę, że w inicjatywie tej uczestniczyć powinny spółki z branży kolejowej, a szczególnie te, wchodzące w skład Grupy PKP oraz zrzeszone w Związku Pracodawców Kolejowych.

Henryk Sikora

Kategoria: