Portal dwutygodnika
Strona główna W numerze Barcice to nie tylko turniej

W numerze

Barcice to nie tylko turniej

Począwszy od 2006 r. w trakcie corocznych turniejów w piłce nożnej odbywających się w Barcicach k. Starego Sącza, Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” organizuje loterię charytatywną. Dochód z niej przeznaczany jest na pomoc kolejarzom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej, życiowej i finansowej. Przez trzynaście lat kolejowa „Solidarność” organizując loterię charytatywną pomogła 28 osobom, na łączną kwotę ponad 63 tys. zł.

Taka działalność, to przykład realizacji jednego z zadań statutowych, jakim jest niesienie pomocy członkom NSZZ „Solidarność”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie życzliwa pomoc wielu kolejowych spółek, Krajowej Sekcji Kolejarzy, zakładowych organizacji NSZZ „Solidarność” i licznych osób, które na ten cel przekazywały gadżety reklamowe, aby loteria mogła się odbyć.

W trakcie trwania turnieju piłkarskiego, którego celem jest wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród kolejarzy, mającego równocześnie charakter pikniku integracyjnego, przeprowadzane jest losowane. Wartość losu wynosi nie mniej niż 10 zł., a każdy los daje wygraną, jakiś upominek.

Część uczestników turnieju zakupuje po kilka takich losów czym pomnaża przychody z loterii. W ten sposób zbierane są pieniądze z przeznaczeniem dla najbardziej potrzebujących osób.

Wszelkie decyzje w tej sprawie podejmuje Rada RSK dając w ten sposób gwarancje przejrzystości i transparentności wszystkich działań.

W tym roku organizacje związkowe zgłosiły do objęcia pomocą następujące osoby:

  • Alicję Surma – córkę pracownika Zakładu Maszyn Torowych w Krakowie, która urodziła sie z choroba genetyczną, jaką jest Zespół Wiliamsa, który powoduje zaburzenia neurologiczne, obnizone napięcie mięśniowe, opóźnienie umysłowe i zaburzenie koordynacji i rozwoju psychoruchowego. Jest po dwóch operacjach kardiologicznych (wrodzone zwężenie zastawki tetnicy płucnej). Urodziła się też bez prawej nerki i z dużą wadą wzroku.
  • Faustynę Truchan – córkę pracownika PNUIK Kraków, która zmaga się ze stanem po krwotoku dokomorowym, wodogłowiem pokrwotocznym, leukomelacją (rozmiękanie istoty białej w mózgu) oraz niedowładem czterokończynowym spastycznym.
  • Michała Słomskiego – syna pracownika Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie, który urodził się z Zespołem Downa i wadą serca. Cierpi również na schorzenie tarczycy i łuszczycę.
  • Natalię Sekuła – Burdziel – wnuczkę pracownika Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu, która urodziła się z wadą prawej ręki. Rączka jest zniekształcona bez kości promieniowej, kości nadgarstka i dłoni. Zaburzone jest krążenie krwi w rączce ze względu na wąskie tętnice. Przeszła 3 kosztowne operacje.

Jeżeli ktoś zechce wesprzeć naszą inicjatywę, to prosimy o przelew na rachunek Ogólnopolskiej Fundacji „Solidarni w chorobie” (jej założycielem jest Region Małopolski NSZZ „Solidarność”).

Numer konta: Raiffeisen Polbank 61 1750 0012 0000 0000 3113 3386 z dopiskiem „Kolejarzom”.

Za każdą formę pomocy będziemy bardzo wdzięczni.

Tegoroczna loteria odbędzie się w trakcie jubileuszowego 20-tego Turnieju o Puchar Przewodniczącego Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Krakowie, który zostanie rozegrany pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego, Krajowej Sekcji Kolejarzy i Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w Barcicach w dniu 6 września 2019 r.

Henryk Sikora

Kategoria:
Barcice13