Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności

Kolejarze – Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności: Zbigniew Iwaniuk, Jerzy Dul

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956-1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. (…) 

Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej. (…) 

Instytut Pamięci Narodowej wypełnia zaszczytne zadanie składania wniosków, na podstawie których Prezydent Rzeczypospolitej przyznaje Krzyż Wolności i Solidarności. Pamięć narodu o ludziach oddanych sprawie wolności i solidarności oraz nasza wierność tym wartościom są jednym z fundamentów niepodległości. (dr Jarosław Szarek, b. Prezes IPN)

Zbigniew Iwaniuk (Emeryt PKP)

Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 458/2011

Był pracownikiem PKP od 1977 r. do 1983 r. Od września 1980 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, a następnie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Stacji PKP Gdańsk Południowy i Stacji PKP Port Północny. Później działał w strukturach „Solidarności” Północnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. 

Po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany w okresie od 18 grudnia 1981 r. do 26 marca 1982 r. został osadzony Ośrodku Odosobnienia w Zakładzie Karnym w Iławie. W październiku 1982 r. inicjował i współtworzył Tajny Kolejowy Komitet Koordynacyjny Obszaru Północnego „Solidarności”. 

Był redaktorem i drukarzem podziemnych pism: ,,Biuletyn Informacyjny TKKKOP Solidarność” i „Solidarność Kolejowa Północnego Okręgu Gdańsk”. W związku z tą działalnością 8 lutego 1983 r. został aresztowany. Wolność odzyskał 27 lipca 1983 r. na mocy przepisów ustawy o amnestii. Za kontynuowanie działalności w podziemnej „Solidarności” został zwolniony z pracy. Zastrzeżono mu także wyjazdy zagraniczne. 

W 1989 r. był członkiem Tymczasowego Zarządu Regionu „Solidarności”. W latach 1981-1983 był rozpracowywany przez Wydział II Służby Bezpieczeństwa w Gdańsku.

(Biogram opracowano na podstawie: materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej)

***

Jerzy Dul (Dyrektor Centrum Realizacji Inwestycji – Region Śląski w PKP PLK S.A.)

Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 416/2020

Pan Jerzy Dul po wprowadzeniu stanu wojennego był aktywnym członkiem Tajnej Komisji Związkowej „Solidarność” Kolejarzy Węzła Wrocław. Zajmował się kolportażem podziemnych czasopism i umieszczaniem nielegalnych napisów na murach i wagonach kolejowych. 

W związku z prowadzoną działalnością został dnia 21 sierpnia 1983 r. zatrzymany i aresztowany na 3 miesiące. Następnie wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego został 25 października 1982 r. skazany na rok pozbawienia wolności. Przebywał w Areszcie Śledczym we Wrocławiu i w Zakładzie Karnym w Strzelinie. 14 marca 1983 r. decyzją Rady Państwa został ułaskawiony. 

Pan Jerzy Dul działalność podziemną kontynuował do roku 1989. Redagował oraz kolportował pismo „Wolna Droga” – Pismo NSZZ „Solidarność” Kolejarzy Okręgu Wrocław. Ponadto angażował się w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

(Biogram opracowano na podstawie: materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej)

Od Redakcji:

Ponieważ nie jesteśmy w stanie sami odszukać wszystkie odznaczone osoby, bardzo prosimy Koleżanki i Kolegów posiadających Krzyż Wolności i Solidarności o zgłoszenie tego faktu telefonicznie lub mailowo.

Kontakt:

Tel.: 785-918-653 – red. A. Wiśniewski

E-mail: wisniewski@wolnadroga.pl

Krzy¿02