Portal dwutygodnika
Strona główna Archiwum „Solidarni w sporcie”

Archiwum

„Solidarni w sporcie”

Region Małopolski NSZZ „Solidarność” od 1996 r. nagradza statuetkami sportowców, działaczy, trenerów i ludzi sportu, którzy zachowując nienaganną postawę moralną, przestrzegają zasad „fair-play, a pokonując trudności w życiu osobistym i sportowym potrafią je przezwyciężyć i osiągać dobre wyniki sportowe.

Dotychczas laureatami tej nagrody zostało czterech kolejarzy: Stanisław Kogut w 1999 r., Henryk Sikora (ZLK Kraków) w 2007 r., Andrzej Tokarczyk (OGN Kraków) w 2013 r. i Mariusz Pilichowski (Zakład Maszyn Torowych w Krakowie) w 2017 r.

Przewodniczący Małopolskiej „Solidarności” Wojciech Grzeszek, który wręczał statuetki i pamiątkowe dyplomy wraz ze swoim zastępcą Adamem Gliksmanem, podkreślał, że związek chce wyróżnieniami nie tylko docenić sportowców, zawodników i trenerów, ale także pokazać, że takie cechy, jak upór, wytrwałość i poświęcenie są bardzo potrzebne także w codziennym życiu.

W XXIV edycji Konkursu „Solidarni w sporcie 2018 r.” jednym z ośmiu wyróżnionych dyplomem i statuetką w kategorii trener i działacz, został Stanisław Piątek. Jego kandydaturę zgłosiła Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Krakowie.

Stanisław Piątek urodził się w 1958 r. Zatrudniony jest w PKP od 1980 r. Obecnie pracuje w TK Telekom Sp. z. o.o. (Grupa Netia) na stanowisku starszy inżynier serwisant. Do NSZZ „Solidarność” wstąpił w 1980 r. Jest aktywnym działaczem związkowym. Drugą kadencje (od 2014 r.) pełni funkcję skarbnika w Komisji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” w PKP TELKOL Sp. z o.o. w Krakowie, jest równocześnie członkiem Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w PKP TELKOL sp. z o.o. w Warszawie.

Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach związkowych, m.in. w akcjach protestacyjnych organizowanych przez związek (w Krakowie i Warszawie). Aktywność związkową skutecznie łączy z zamiłowaniem do sportu, a w szczególności do kolarstwa i biegania, z którymi to dyscyplinami jest związany od lat szkolnych (bieganie w sekcji Lekkiej Atletyki GTS „Wisła” Kraków, kolarstwo szosowe w KS „Cracovia”).

Od 2014 r. startuje co najmniej w dwóch biegach w tygodniu (przez cały rok). Są to oficjalne organizowane biegi na dystansach 5, 10, 21,097 i 42,195 km. Startuje również w maratonach rowerowych MTB (m.in. w kilku edycjach Vienna Life Maraton MTB). W roku 2018 brał udział w 100 zawodach (łącznie biegowych i rowerowych).

W ostatnich latach brał liczny udział w biegach organizowanych przez NSZZ „Solidarność”: Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika w Krakowie Nowej Hucie na dystansie 4,2 km., Maraton „Solidarności” Gdynia – Gdańsk na dystansie 42,195 km – (2016, 2017 i 2018), Nocny Bieg „Solidarności” w Rzeszowie na dystansie 5 km – (2015).

Uzupełnieniem jego aktywności sportowej jest praca sędziego kolarskiego, którą pełni od 1978 r. w Małopolskim Związku Kolarskim w Krakowie (MZKol), a od 2010 r. jest komisarzem w Polskim Związku Kolarskim (PZKol).

Wśród tegorocznej edycji konkursu zostali także wyróżnieni:

Nagrodę honorową otrzymał: piłkarz Jakub Błaszczykowski, którego doceniono za zaangażowanie w odbudowę „Wisły” Kraków.

Wśród zawodników wyróżniono:

  • Igora Sikorskiego, pierwszego polskiego medalistę Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjonczangu 2018, który zdobył brązowy medal w slalomie gigancie na monoski (skibob przeznaczony dla osób na co dzień poruszających się na wózku inwalidzkim);
  • Aleksandrę Gaworską, zawodniczki lekkiej atletyki AZS AWF Kraków, srebrnej medalistce halowych mistrzostw świata w sztafecie 4 x 400 m.

Wśród trenerów i działaczy wyróżniono:

  • Adama Barskiego (propagatora i organizatora licznych imprez turystyki pieszej, rowerowej, kajakarskiej i górskiej);
  • Łukasza Krawczyka (piłkarza i trenera Zagórzanki Zagórze, organizatora licznych imprez dla dzieci i młodzieży;
  • Bogusława Patera (piłkarza i działacza „Wisłoki” Dębica);
  • Jacka Zaweracza (trenera podnoszenia ciężarów, którego zawodnicy osiągają liczne sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych).

Na zdjęciu od lewej stoją: Adam Gliksman – zastępca przewodniczącego Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”; Ireneusz Dynowski – zastępca przewodniczącego Regionalnej Sekcji Kolejarzy w Krakowie; Stanisław Piątek – laureat; Wojciech Grzeszek – przewodniczący Regionu Małopolskiego; Elżbieta Baczewska – przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej w PKP TELKOL Sp. z o.o.

Bogdan Ostrowski

Kategoria:
sport08