Portal dwutygodnika
Strona główna Archiwum Pasażerowie wybierają PKP Intercity

Archiwum

Pasażerowie wybierają PKP Intercity

Tylko trzech miesięcy potrzebowało PKP Intercity, żeby przekroczyć granicę 10 mln pasażerów. Dane za pierwszy kwartał 2019 roku wskazują, że trend wzrostowy się utrzymuje i coraz więcej osób wybiera podróż pociągiem.

W pierwszym kwartale 2019 roku pociągami PKP Intercity podróżowało blisko 10,6 mln pasażerów. To wzrost o 7% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wtedy z usług przewoźnika skorzystało prawie 9,9 mln osób.

Co więcej, widoczny jest także wzrost popularności podróży pociągami Pendolino. Pociągi kategorii Express InterCity Premium (EIP) przewiozły w pierwszym kwartale 2019 r. niemal 970 tys. pasażerów, czyli o 9% więcej niż rok temu.

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego, od stycznia do marca 2019 roku, udział PKP Intercity jako trzeciej, co do wielkości spółki na rynku, wyniósł 13,28%. Kolejnym dowodem silnej pozycji przewoźnika są wyniki pracy przewozowej. Pod tym względem PKP Intercity jest pierwsze w Polsce, mając 48,84% udziału w rynku.

Cieszy nas stale rosnącą frekwencja w naszych pociągach. To pokazuje, że oferta PKP Intercity jest dobrze dopasowana do potrzeb pasażerów – mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Oferta przewoźnika odpowiada na preferencje różnych grup podróżnych. W pierwszym kwartale bieżącego roku z usług PKP Intercity skorzystało o 14% więcej rodzin niż rok wcześniej. Przewoźnik przewiózł także 11% więcej seniorów i 2% więcej studentów.

Osób korzystających ze zniżki studenckiej w pociągach PKP Intercity było ponad 1,7 mln, co oznacza, że co szósty pasażer studiuje. Także osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej wybierają podróże z PKP Intercity. Wzrost ich liczby, porównując pierwszy kwartał 2019 roku do ubiegłego roku, wyniósł 77%.

Średnia długość przejazdu każdego pasażera PKP Intercity wyniosła 226 km. Porównując cztery kategorie pociągów uruchamianych przez PKP Intercity, w najdalsze podróże Polacy ruszają składami EIP, obsługiwanymi przez pojazdy Pendolino. Średnia długość tych przejazdów wyniosła aż 348 km, czyli tyle, co podróż z Warszawy do Opola.

W tym czasie najchętniej podróżowano między Warszawą a Krakowem, Gdańskiem, Katowicami i Wrocławiem. Wszystkie te relacje cieszyły się większą popularnością niż
w pierwszym kwartale 2018 roku.

(PKP IC)

Kategoria: