Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Kolejne dworce na Dolnym Śląsku po modernizacji

Zakończyły się dwie inwestycje PKP S.A. związane z modernizacją dworców kolejowych na Dolnym Śląsku. Od 21 grudnia 2018 r. podróżni i mieszkańcy mogą korzystać z odnowionych obiektów w Jaworze i Strzelinie. To kolejne udostępnione w tym roku dworce objęte programem inwestycyjnym kolejowej spółki.

Oba budynki zostały poddane gruntownej przebudowie i dostosowano je do współczesnych potrzeb pasażerów. Pomieszczenia w obiektach zostały przystosowane do nowych funkcji. Na dworcach znajdują się odnowione poczekalnie, toalety oraz pomieszczenia dla opiekuna z dzieckiem wyposażone w przewijaki. Na dworcu w Strzelinie znalazło się również Biuro Obsługi Klienta, w którym pasażerowie mogą kupić bilety na podróż oraz lokal, który może zostać wynajęty na cele związane z gastronomią. Część powierzchni na obu dworach zagospodarują samorządy.

Oddajemy do użytku kolejny dworzec zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. W sumie odnowimy lub odbudujemy prawie 200 dworców w całej Polsce. To element wielkiej strategii modernizacji polskiej kolei, która przybliża nas do celu. Tym celem jest oczywiście bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Otwarcie dworców kolejowych w Jaworze i Strzelinie, to kolejny przykład na to, że współpraca i sprawne instytucje państwowe działają na korzyść mieszkańców Dolnego Śląska. Program modernizacji dworców w naszym regionie to kilkanaście zaniedbanych obiektów, które odzyskują dawny blask i funkcjonalność. Stworzone zostały miejsca przyjazne i dostępne dla wszystkich. Bardzo się z tego cieszę i gratuluję PKP szybkości i sprawności w przeprowadzeniu remontów i modernizacji dworców – mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

– Dziś, tuż przed świętami, oddaliśmy do użytku dwa zabytkowe, pięknie odrestaurowane dworce. Strzelin i Jawor, to kolejne zmodernizowane obiekty na Dolnym Śląsku udostępnione przez PKP S.A. w tym roku. Prace budowlane trwają również na dworcach w Zgorzelcu i Chojnowie. Realizowany przez nas program inwestycyjny obejmuje aż 17 obiektów w tym województwie – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Zarówno dworzec w Jaworze, jak i budynek w Strzelinie zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, wykonano również tablice multisensoryczne i ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Wewnątrz pojawiły się też oznaczenia z alfabecie Braille’a oraz toalety dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

dworzec w Strzelinie

Zakres robót w przypadku obu obiektów objął m.in. renowację elewacji, wykonanie instalacji, wymianę poszycia dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Zagospodarowano również teren przed budynkami – pojawiły się miejsca postojowe dla samochodów, a przed dworcem w Jaworze w historycznym miejscu odtworzono fontannę.

Nad przebudową obu dworców czuwał wojewódzki konserwator zabytków. Podczas modernizacji budynku w Jaworze odkryte zostały żeliwne słupy, które zdecydowano wyeksponować. Odtworzono również przylegającą do dworca wiatę, a także dwie klatki schodowe i polichromie na ścianach jednej z klatek. Stolarkę okienną i drzwiową wykonano na wzór oryginalnej.

Dzięki współpracy z konserwatorem na dworcu w Strzelinie odrestaurowano i zachowano gzymsy w pomieszczeniach archiwum, zachowano także posadzkę i wyeksponowano piec kaflowy.W holu dworca wykonano drewnianą boazerię, a stolarki okienna i drzwiowa zostały wykonane na wzór historyczny.

Modernizację dworca w Jaworze przeprowadziła firma SKB S.A. Koszt inwestycji wyniósł około 13,3 mln zł. Za przebudowę dworca w Strzelinie odpowiadała natomiast firma Berger Bau Polska sp. z o.o.Koszt tego zadania wyniósł około 9,8 mln zł. Obie inwestycje zostały sfinansowane ze środków własnych PKP S.A. oraz środków budżetu państwa.

(PKP S.A.)

Kategoria:
dworzec w Jaworze