Portal dwutygodnika
Strona główna Aktualności Zebranie Komisji Zakładowej w Katowicach

Aktualności

Zebranie Komisji Zakładowej w Katowicach

We wrześniu w Katowicach odbyło się zebranie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki. 

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Komisji Zakładowej oraz zaproszeni goście, a wśród nich: przewodniczący KSK NSZZ „Solidarność” Henryk Grymel, przewodniczący Sekcji Zawodowej PKP CARGO S.A. NSZZ „Solidarność” Jan Majder, zastępca przewodniczącego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Piotr Nowak. Wśród gości byli również członkowie zarządu PKP CARGO S.A.: Zenon Kozendra, Witold Bawor, oraz Leszek Borowiec. Obecni byli także dyrektorzy zakładu.

To uroczyste spotkanie KZ NSZZ „Solidarność” było okazją do wręczenia członkom związku odznaki „Zasłużony dla Kolejnictwa”. Medale zostały przyznane w roku ubiegłym, jednak z uwagi na panującą pandemię moment wręczenia odłożono do tego czasu. Medale wręczał Dyrektor Południowego Zakładu Spółki Mirosław Zborowski wraz z Henrykiem Grymelem i Janem Majderem. Medale otrzymali: Jan Priadka, Emil Żarski, Bożena Gawlik, Wiesław Gołda, Andrzej Rzońca, Marek Chruścicki oraz Teresa Czosnyka.

Po tej uroczystej chwili, przewodniczący Komisji Zakładowej, Jerzy Sośnierz, poprosił zaproszonych członków zarządu o przedstawienie sytuacji w grupie PKP CARGO S.A.

Jako pierwszy zabrał głos Zenon Kozendra – przedstawiciel załogi. Podkreślił on, że zarząd po negocjacjach ze związkami podjął decyzję, że z okazji 20-lecia spółki zostaną wypłacone załodze dodatkowe środki. Powiedział, że spółka zainwestowała duże pieniądze w tabor zarówno w wagony, jak i lokomotywy, aby przygotować się na większe i specjalistyczne przewozy.

Z kolei członek zarządu Witold Bawor przedstawił sytuację w kwestii remontu taboru będącego w użytkowaniu PKP CARGO SA.

Natomiast członek zarządu ds. finansowych Leszek Borowiec odniósł się do sytuacji finansowej w spółce, która z uwagi na pandemię nie jest najlepsza.

Następnie przewodniczący Sekcji Zawodowej Jan Majder przedstawił członkom Komisji Zakładowej kulisy rozmów z Zarządem na temat wzrostu wynagrodzeń. Również dyrektorzy zakładu przedstawili sytuację Zakładu Południowego.

Po tych wypowiedziach członkowie Komisji Zakładowej zadawali pytania gościom. Pytano między innymi o zakup Gniewczyny. 

Padło także bardzo przykre zdanie, w którym członek Komisji zwrócił uwagę na fakt, iż panowie tam, na górze, są oderwani od rzeczywistości, ponieważ na warsztacie ludzie zarabiają najniższą krajową i nie może być mowy o żadnej wymianie pokoleniowej. Podkreślono, że młodzi pracownicy przychodzący do pracy zaraz po ukończeniu kursów i odpracowaniu obowiązującego ich czas okresu, odchodzą z PKP CARGO.

Odnosząc się do tej wypowiedzi przewodniczący KSK NSZZ „Solidarność” Henryk Grymel podkreślił, że gdy związek chce podwyżek, zarząd od razu proponuje redukcję kilkuset miejsc pracy, dlatego trudno jest zgodzić się na takie propozycje. Celem związku jest też między innymi walka o miejsca pracy, a obecna sytuacja w spółce nie pozwala na podwyżki, choć podczas rozmów z zarządem wprowadzono zapis, iż od 2022 rok rozpoczną się negocjacje płacowe.

Członkowie Komisji Zakładowej zwracali również uwagę na brak możliwości zakupów wielu przedmiotów, oraz podkreślono, że ubrania robocze są bardzo niskiej jakości.

Członkowie zarządu podkreślili, że w zakupach ubrań biorą udział przedstawiciele załogi, więc być może producenci przysyłają po wygraniu oferty gorsze ubrania niż te, które proponowali w przetargu, dlatego trzeba składać reklamacje.

W trakcie trwania Komisji Zakładowej miała miejsce miła uroczystość. Przewodniczącemu Sekcji Zawodowej PKP CARGO NSZZ „Solidarność” Janowi Majder z okazji urodzin złożono życzenia, wręczając od Komisji Zakładowej skromny upominek.

Adam Dyląg

Kategoria: ,
Adam02