Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Z prac Rady Nadzorczej PKP S.A.

Z prac Rady Nadzorczej PKP S.A.

 

Rada Nadzorcza PKP S.A. wykonuje swoje zadania przede wszystkim na comiesięcznych zebraniach. W lutym Rada obradowała w dniu 27 lutego2020 r.

Jedną z kompetencji Rady Nadzorczej jest zatwierdzenie Regulaminu Zarządu PKP S.A.Był on przedstawiony w trakcie obrad i uzyskał akceptację zgodnie z wnioskiem Zarządu.

Bieżące zmiany, o którewnioskował Zarząd wynikały z uaktualnienia bądź przepisania zapisów, wynikających z ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz dostosowaniem treści Regulaminu do zmian wprowadzonych do Statutu PKP S.A. uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 30 grudnia 2019 r. (zwołanego przez Ministra Aktywów Państwowych).

Rada przyjęła kilka uchwał, w których wyraziła zgodę na dokonywanie czynności prawnych przez PKP S.A., polegających m.in. na:

  • zbyciu nieruchomości (wartość przekraczająca kompetencje Zarządu);
  • rozporządzaniu nieruchomością – lokalem o przeznaczeniu handlowym, w część komercyjnejjednego ze strategicznych dworców kolejowych;
  • zawarciu umowy dzierżawy wskazanych działek z zainteresowanym podmiotem.

Rada Nadzorcza zajmowała się raportem w zakresie wykorzystania pomocy publicznej, przekazanej PKP S.A. oraz uchwałami przyjętymi przez Zarząd Spółki w okresie ostatnich czterech tygodni.

Zarząd przedstawił comiesięczną informację na temat stanu realizacji inwestycji dworcowych. Program Inwestycji Dworcowych (PID) prowadzony przez PKP S.A. jest jednym z priorytetów Zarządu oraz Ministerstwa Infrastruktury.Program obejmuje ponad 150 dworców, na których prowadzone są roboty budowlane albo postępowania przetargowe, z tego ok. 50 inwestycji jest w fazie projektowania.

Zadania inwestycyjne finansowane są z programów: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Regionalny Program Operacyjny, Program Operacyjny Polski Wschodniej, budżet państwa oraz środki PKP S.A.

Dotychczas zmodernizowano 15 dworców kolejowych. Ostatni, na którym zakończono prace, to dworzec w miejscowości Czeremcha (styczeń 2020 r.). PID przewiduje m.in. modernizację dworców kolejowych, w ciągu wielu linii kolejowych. Planowane modernizacje dworców często będą dopełnieniem kompleksowej modernizacji linii kolejowych, realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Inwestycje dworcowe wykonywane są m.in. wzdłuż linii kolejowej nr 9, na odcinku Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna. Zaplanowano modernizację dworców w miejscowościach: Pomiechówek, Gdańsk Główny, Szymankowo, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Wrzeszcz, Pruszcz Gdański, Prabuty, Pszczółki, Susz, Tczew. W większości z tych lokalizacji zakończenie modernizacji planowane jest w 2021 i 2022 r.

W zdecydowanej większości inwestycje sąrealizowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami, co pozwala sądzić, że zostaną one oddane terminowo do użytku.

Henryk Sikora

(autor jest przedstawicielem pracowników PKP S.A. i spółek zależnych w Radzie Nadzorczej PKP S.A.)

Kategoria: