Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Z CARGO do PGE

 

PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji i PGE Energetyka Kolejowa S.A. 7 sierpnia 2024 roku podpisały List Intencyjny w sprawie zatrudniania pracowników PKP CARGO S.A. PGE Energetyka Kolejowa S.A. to jedna z większych polskich firm energetycznych dostarczających energię elektryczną oraz paliwa dla transportu kolejowego. Program wsparcia nowego zatrudnienia dla pracowników PKP CARGO S.A. będzie realizowany w najbliższych tygodniach i obejmie do 100 osób w grupach zawodowych, w których PGE Energetyka Kolejowa S.A. prowadzi rekrutacje.

Podpisany List Intencyjny umożliwia rekrutację przez PGE Energetyka Kolejowa pracowników PKP CARGO na stanowiska m.in. maszynistów, dyspozytorów, elektromonterów, mechaników oraz inżynierów elektromonterów.

  • Nasi partnerzy w biznesie rozumieją potrzeby z jakimi mierzy się obecnie PKP CARGO. Dzięki temu odpowiadając na nie i wspierając trudny proces w jakim znalazła się Spółka przez błędne decyzje poprzedników, wspólnie wypracowujemy efekt synergii. Odbywa się to z korzyścią zarówno dla PKP CARGO, naszych partnerów, a przede wszystkim dla pracowników – mówi dr Marcin Wojewódka, p.o. Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji.

Celowe działania mające ukierunkowanie na naprawę sytuacji rynkowo-ekonomicznej Spółki PKP CARGO, w tym redukcja kosztów, wdrożone oszczędności oraz nowe kierunki rozwoju i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań zarówno organizacyjnych jak i pro-pracowniczych pokazują skuteczność podjętych przez Zarząd decyzji.

  • Mierzyliśmy się i nadal mierzymy z wyzwaniami dość dużych rozmiarów. Rozwiązania przez nas wdrożone są unikatowe w skali całego kraju. Przynosi to już dobre rezultaty. Potwierdzają to wyniki giełdowe, nowe źródła finansowania oraz wygrane przetargi handlowe. Wierzymy, że podpisane dziś kolejne porozumienie, pokazujące jak bardzo zależy nam na dobrych rozwiązaniach, skutecznie pomoże naszym pracownikom w znalezieniu pracy – komentuje Paweł Miłek, p.o. Członka Zarządu ds. Handlowych PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji.

Porozumienie jest ósmym listem intencyjnym. W sumie w ramach podpisanych porozumień możliwe jest zatrudnienie łącznie ponad 1500 pracowników Spółki PKP CARGO w innych spółkach kolejowych. Wszystkie te programy już są lub będą realizowane w najbliższych tygodniach.

  • Wykwalifikowani pracownicy PKP CARGO mogą stanowić istotne wzmocnienie zasobów osobowych naszej spółki, znajdą u nas także atrakcyjne warunki i możliwości rozwoju zawodowego. Zawarte porozumienie to także element wsparcia dla podejmowanych działań naprawczych w PKP CARGO i ustabilizowania sytuacji na krajowym rynku kolejowym – mówi Mateusz Sławiński, Prezes Zarządu PGE Energetyka Kolejowa S.A.

PGE Energetyka Kolejowa zatrudnia obecnie 4 tys. osób, które realizują zadania związane z utrzymaniem sieci trakcyjnych oraz dostarczaniem energii elektrycznej dla kolei. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura spółki to ponad 600 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych, w tym 6 nowoczesnych centrów sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez prawie 55 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, dostarczającej energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów. Firma odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju.

Grupa PGE, po dołączeniu PGE Energetyka Kolejowa, dysponuje liniami dystrybucyjnymi o łącznej długości ok. 320 tys. km, wolumen dystrybuowanej energii wynosi ok. 41,4 TWh, a sprzedaży energii ok. 37,3 TWh.

(PKP CARGO)

Będą studiować w Korei 

Najnowsze technologie związane z rozwojem kolei dużych prędkości, zarządzanie oraz bezpieczeństwo kolejowe – to część programu studiów podyplomowych, z którego od września skorzysta dwóch pracowników PLK SA w ramach Koreańskiego Rządowego Programu Stypendialnego.

Koreański Rządowy Program Stypendialny przeznaczony jest dla pracowników sektora publicznego, którzy zawodowo są związani z koleją i posiadają wyższe wykształcenie.

Jarosław Osęka, Młodszy Specjalista ds. krajowego planu odbudowy oraz Marek Stelmach, Główny Inżynier ds. obsługi geodezyjnej, będą mieli okazję studiować na Uniwersytecie Woosong w mieście Daejeon, w Korei Południowej. Program oferuje 32 stypendia dla uczestników z różnych krajów, w tym z Polski.

Program stypendialny

Głównymi celami studiów podyplomowych jest zrozumienie zasad i zadań związanych z koleją, opanowanie najnowszych technologii związanych z rozwojem kolei dużych prędkości, a także nauka koreańskich zasad zarządzania koleją. W trakcie studiów uczestnicy mają możliwość wymiany doświadczeń związanych z aktualnymi zagadnieniami kolejowymi oraz wzmocnić współpracę z Koreą w zakresie rozwoju globalnej sieci kolejowej.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w kursach dotyczących pojazdów kolejowych, bezpieczeństwa i zarządzania koleją, a także tematów związanych z energetyką i budową infrastruktury kolejowej. Studia rozpoczną się 2 września 2024 i potrwają do 14 sierpnia 2025 roku.

(PKP PLK SA)

Kategoria: