Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Półmaraton Solidarności

Półmaraton Solidarności

Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” jako jedyny reprezentant związków zawodowych działających w spółkach kolejowych, objęła patronat nad udziałem kolejarzy i członków ich rodzin w PKO Półmaratonie Solidarności organizowanym przez Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego w Lublinie na trasie Świdnik – Lublin w dniu 6 czerwca 2020 roku.

 

Tradycja organizowania biegu na trasie Świdnik-Lublin sięga 1993 r. Myśl środowiska związkowego i sportowego Lublina o zorganizowaniu masowej imprezy biegowej w stolicy województwa, powstała w 1981 r. Wtedy to po raz pierwszy został rozegrany Miting Lekkoatletyczny NSZZ „Solidarność”.

Ze względu na stan wojenny i związane z nim represje, kolejny odbył się dopiero w 1990 r. W 1993 r. organizator biegu postanowił wpisać na stałe w kalendarz imprez biegowych Bieg Solidarności, na dystansie 12,5 km.W 2013 r. Bieg Solidarności został przekształcony w PKO Półmaraton Solidarności.

Tegoroczny bieg jest 8. edycją PKO Półmaratonu Solidarności i – co wymaga podkreślenia – jest szczególny ze względu na 40. Rocznicę strajków „Lubelskiego Lipca 1980”, ze znaczącym udziałem kolejarzy i powstania NSZZ „Solidarność”, wielkiego dziedzictwa polskiego społeczeństwa.

Tym bardziej istotnym jest udział zawodników reprezentujących różne kolejowe zakłady pracy z Grupy PKP, jak i spoza niej, jak Przewozy Regionalne, spółki samorządowe czy przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz transportu kolejowego.

Zawodnicy-kolejarze startujący w tym biegu, oprócz rywalizacji w klasyfikacji ogólnej biegu, rywalizować będą o tytuł Mistrza Polski Kolejarzy w Półmaratonie w kategorii kobiet i mężczyzn.

Organizatorem udziału w biegu „kolejowego zespołu” jest Stowarzyszenie „Kolejarz”, które przyjmuje zapisy na bieg, prowadzi rejestrację na liście startowej biegu i organizuje dla zainteresowanych noclegi i wyżywienie w Świdniku z 5/6 czerwca. Szczegółowe informacje na temat zapisów na bieg, obowiązujących terminów zgłoszeń do „kolejowego zespołu” oraz opłat za uczestnictwo znaleźć można na stronie Stowarzyszenia www.kolejarz.org, jak również w rozesłanych do zakładów pracy komunikatach o imprezie.

Z szeregiem szczegółowych informacji o biegu zapoznać się można na stronie www.pkopolmaratonsolidarnosci.pl

Uczestnicy biegu, którzy zajmą czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymują nagrody przygotowane przez organizatora biegu, a ponadto najlepszych sześciu uczestników biegu z „kolejowego zespołu” w kategorii kobiet i mężczyzn otrzyma nagrody, medale i puchary w ramach Mistrzostw Polski Kolejarzy w Półmaratonie, w tym specjalną nagrodę w kategorii kobiet i mężczyzn ufundowaną przez Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

Mając na uwadze fakt coraz większej popularności wśród pracowników kolejowych zakładów pracy i ich rodzin aktywnego spędzania czasu wolnego i potrzebę propagowania sportu i rekreacji, zakładowe organizacje związku „Solidarność” powinny dążyć do tego, żeby informacja o biegu dotarła do wszystkich zainteresowanych i wszyscy, którzy chcą wziąć udział w biegu mogli w nim wystartować i otrzymać wymagane dofinansowanie udziału według zasad obowiązujących w zakładzie lub wsparcie ze strony organizacji związkowej.

Liczny udział kolejarzy w tym biegu będzie godnym uczczeniem pamięci strajkujących lubelskich kolejarzy w lipcu 1980 roku oraz powstania NSZZ „Solidarność”.

Oprac. Zdzisław Jasiński

Kategoria:
maraton01