Portal dwutygodnika
Strona główna Aktualności Planowane są szybsze podróże koleją do Trójmiasta oraz Bydgoszczy

Aktualności

Planowane są szybsze podróże koleją do Trójmiasta oraz Bydgoszczy

Planowane są szybsze podróże koleją do Trójmiasta oraz Bydgoszczy

 

By mieszkańcy południowej części województwa pomorskiego zyskalilepsze możliwości podróży koleją, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotują projekt modernizacji linii: między Tczewem i Czerskiem, ze Szlachty do Bąka oraz ze Szlachty do Lipowej Tucholskiej. Dokumentacja to krok do przygotowania szybszych przejazdów ilepszego komfortu obsługi na stacjach i przystankach.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na dokumentację projektową z nadzorem autorskim dla zadania „Prace na linii kolejowej nr 203 na odcinku Tczew – Czersk” w ramach projektu „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów w sieci TEN-T”. Dokumentacja będzie gotowa na przełomie II i III kwartału 2023 r.

Projekt obejmuje linie: z Tczewa do Czerska (nr 203), z Szlachty przez Czersk do Bąka (nr 215), oraz niewykorzystywaną z Lipowy Tucholskiej do Szlachty Zachód(nr 744).Dokumentacja ma także dotyczyć budowy dwóch łącznic między linią Chojnice – Tczew (nr 203) i linią Bydgoszcz – Gdynia Port(nr 201).Łącznie to ok. 100 km linii.

Dokumentacja dotyczy inwestycji istotnejdla ruchu pasażerskiego. Planowane łącznice mogą usprawnić przewóz towarów linią od Bydgoszczy (nr 201) do i z portu w Gdyni. Po wykorzystaniu dokumentacji i realizacji projektu dla mieszkańców Pomorzamogą być lepsze i sprawniejsze połączenia kolejowe z Tczewem i Bydgoszczą.

Projekt ma uwzględnić przebudowę stacji i przystankówm.in. w Starogardzie Gdańskim, Czarnej Wodzie i Czersku. Przewiduje się przebudowę oraz budowę nowych wiaduktów, mostów oraz przejść pod torami. Dokumentacja ma uwzględnić elektryfikację, która ograniczy wpływ linii na środowisko, a pociągi będą jeździć sprawniej i ciszej.

Dzięki dokumentacji, na którą ogłoszono przetarg, możliwa będzie modernizacja odcinka linii nr 203 między Tczewem i Czerskiem,co skróci czas podróży. Pociągi pasażerskie będą mogły jechać do 160 km/h, a towarowe 120 km/h. Podobny zakres i efekty prac ma określić dokumentacja dla linii nr 215, gdzie planowana jest przebudowaprzystanków w Będźmierowicach i Karsinie.

Termin składania ofert w postępowaniu na dokumentację projektową dla zadania„Prace na linii kolejowej nr 203 na odcinku Tczew – Czersk” mija w połowie marca br. Realizacja inwestycji będzie możliwa po zabezpieczeniu środków finansowych.

(PKP PLK)

Kategoria: