Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

PKP Intercity upamiętnia setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

 

PKP Intercity włącza się w obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw została oklejona okolicznościową grafiką. Narodowy przewoźnik kolejowy po raz kolejny angażuje się w upamiętnienie kluczowych dla historii Polski wydarzeń i postaci.

 

2 maja 2021 roku przypada setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Aby podkreślić wielkie znaczenie powstań śląskich dla procesu formowania się Polski po 1918 roku, tegoroczne obchody rocznicy wybuchu zrywu na Śląsku odbywają się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk – wspólna sprawa”, zorganizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”.

PKP Intercity włącza się w obchody poprzez oklejenie okolicznościową grafiką jednej z lokomotyw EU160 Griffin o numerze 023. Grafika przedstawia m.in. Wojciecha Korfantego, który stał na czele III Powstania Śląskiego i był jedną z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Lokomotywa obsługiwać będzie m.in. pociąg InterCity Ślązak na trasie Przemyśl Główny – Poznań Główny – Przemyśl Główny.

– Cieszę się, że PKP Intercity włącza się w akcję promowania rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Ta lokomotywa będzie codziennie, w różnych częściach kraju, przypominać bardzo ważny moment polskiej historii, edukować pasażerów. Będzie dowodem, że pamiętamy o bohaterach, którzy trzykrotnie zrywali się do walki z Niemcami o polski Śląsk. Spółki Skarbu Państwa to nie są zwykłe podmioty gospodarcze. Wszystkie mają ważną, społeczną misję do wypełnienia.Promowanie patriotyzmu, pielęgnowanie pamięci o wielkich Polakach i najważniejszych chwilach w naszej historii to jeden z elementów tej misji. W ministerstwie przywiązujemy do tego duża wagę – podkreśla Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Polska kolej od zawsze odgrywała znaczącą rolę jeśli chodzi o działania propaństwowe. Łączyła i łączy najdalsze zakątki kraju, scala Polskę w jeden organizm. Kolejarze odegrali ważną rolę
w czasach, gdy II Rzeczpospolita odzyskiwała niepodległość. Teraz PKP Intercity mocno włącza się w działania promujące bohaterów, ludzi i wydarzenia, które 100 lat temu pozwoliły Polsce znów stać się niezależnym, wolnym krajem– mówi
Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Istotnym elementem ogólnopolskiej kampanii, która ma przypomnieć o górnośląskich powstańcach jest wielkoformatowa animacja komputerowa, zrealizowana w formie wideomappingu. Jest ona wyświetlana w stolicy od 25 kwietnia do 2 maja o godz. 21.20 na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa od strony Placu Piłsudskiego, jak również w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie całej Polski.

Animacja pokazuje historię III Powstania Śląskiego. Godzina pokazu nie jest przypadkowa – dokładnie o tej porze zaczął się zryw, dzięki któremu II Rzeczpospolitej przypadła jedna trzecia terenów Górnego Śląska, nieco poniżej 50% ludności, a w granicach Polski znalazły się m.in. Katowice, Rybnik czy Chorzów i co ważne jednak – także większość infrastruktury: kopalń, pieców czy stalowni.

– Serię działań przypominających o historii III Powstania Śląskiego realizujemy w całym kraju tak, by podkreślić jego znaczenie dla historii Polski oraz przypomnieć o zaangażowaniu wszystkich Polaków, którzy przyczynili się do powrotu Śląska do ojczyzny. Tym cenniejsza jest współpraca z PKP Intercity, które dzięki swojej roli w naszym społeczeństwie umożliwia dotarcie do Polaków z ważnym przekazem przypominającym o bohaterstwie uczestników wydarzeń sprzed stu lat– zaznacza Jan Edmund Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Wybuch III Powstania Śląskiego, to kolejne wydarzenie historyczne, w których upamiętnienie włączył się przewoźnik we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką. Na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości, który do listopada 2019 mogli podziwiać pasażerowie pociągów kursujących warszawską linią średnicową.

– Jako narodowemu przewoźnikowi zależy nam na udziale w inicjatywach, które pielęgnują historię Polski i popularyzują wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Na pewno jeszcze nie raz będziemy się włączać w podobne projekty. Łączmy ze sobą Polskę i Polaków. Pamiętamy o naszych korzeniach, historii i misji, jaką pełnimy – zapewnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

W ubiegłym roku PKP Intercity zaangażowało się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez oklejenie specjalną grafiką dwóch lokomotyw EP09. Spółka upamiętniała również inne wydarzenia ważne dla polskiej niepodległości. Dwa lata temu jedna z lokomotyw typu EP09 zyskała okolicznościową okleinę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. Natomiast w grudniu 2019 r. na dworcu kolejowym Poznań Główny spółka uroczyście zainaugurowała połączenie EIC Paderewski na cześć jednego z ojców niepodległej Polski–Ignacego Jana Paderewskiego.

(PKP Intercity)

Kategoria:
powsta10