Portal dwutygodnika
Strona główna Aktualności ORLEN Paliwa i PKP CARGO zacieśniają współpracę w zakresie logistyki i transportu

Aktualności

ORLEN Paliwa i PKP CARGO zacieśniają współpracę w zakresie logistyki i transportu

Władze spółek PKP CARGO i ORLEN Paliwa podpisały w czwartek list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania potencjału obu firm w obszarze transportu, infrastruktury kolejowej i logistyki paliw

Porozumienie pomiędzy spółkami dotyczy terminowych dostaw paliw płynnych do obsługi lokomotyw spalinowych, optymalnego rozmieszczenia punktów tankowania wzdłuż traktów kolejowych oraz zapewnienia tzw. mobilnych stacji tankowania paliw.

Władze obu spółek podkreślają, że porozumienie rozszerza współpracę między spółkami oraz zwiększa możliwości operacyjne PKP CARGO. W ramach tej współpracy ORLEN Paliwa zapewni niezawodne zaopatrzenie w najwyższej jakości paliwa oraz wzmocni infrastrukturę PKP CARGO, umożliwiając sprawne i ekonomiczne tankowanie taboru.

„Spółki PKN Orlen i PKP Cargo współpracują od dłuższego czasu. Dziś rozpoczynamy kolejny etap tej współpracy na polu handlowym i logistycznym. Jestem przekonany że pozwoli to na jeszcze lepsze prowadzenie biznesów przez obie spółki” – powiedział Michał Róg, członek Zarządu PKN Orlen ds. handlu hurtowego i międzynarodowego.

Prezes Orlen Paliwa Łukasz Hołubowski dodał z kolei, że porozumienie otwiera nowe pola współpracy miedzy spółkami, które są liderami w swoich obszarach. „Mówimy tu o współpracy nie tylko handlowej, ale także o połączeniu naszych sił, naszego know-how w taki sposób, aby ta współpraca nie miała już tylko wymiaru kupna i sprzedaży, ale miała też wymiar optymalizacyjny, gdzie będziemy sprawdzać możliwości prawidłowego połączenia naszego łańcucha logistycznego, w taki sposób aby paliwo było na naszych bazach zawsze dowiezione przez PKP Cargo, wydane naszym klientom i przez państwa zatankowane. To w rezultacie przełoży się na optymalizację po stronie kosztowej” – zaznaczył Hołubowski.

Prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz mówił z kolei, że dla jego spółki umowa z Orlenem oznacza przede wszystkim lepszą optymalizację kosztów paliwa.

„Około połowa naszych lokomotyw to pojazdy z trakcją spalinową, dlatego zabezpieczenie dostaw paliw jest dla PKP CARGO sprawą o ogromnym znaczeniu. Przygotowanie odpowiedniej infrastruktury zaopatrzenia lokomotyw w olej napędowy jest też częścią szerokiego programu optymalizacji i usprawnienia przewozów w Grupie PKP CARGO dzięki czemu podniesiemy jakość usług dla naszych klientów i zapewnimy lepsze wykorzystanie potencjału kolei w Polsce na rzecz gospodarki narodowej” – stwierdził Warsewicz.

ORLEN Paliwa Sp. z o.o., wchodząca w skład Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A., to największa w kraju organizacja sprzedażowa multifuels oferująca odbiorcom hurtowym pełną gamę produktów paliwowych, tj. benzyny (Eu-95, SP-98), oleje napędowe, olej napędowy grzewczy, propan, butan oraz mieszaninę propan-butanu (LPG). Spółka oferuje paliwa produkcji PKN ORLEN z 17 baz magazynowych oraz gaz płynny z 7 własnych terminali LPG (w tym jednego morskiego), sieć sprzedaży obejmuje teren całego kraju.

Z kolei PKP CARGO S.A. to największy w Polsce i wiodący w Unii Europejskiej operator logistyczny kolejowych przewozów towarowych. Firma notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Największym akcjonariuszem spółki jest PKP S.A., posiadająca 33,01%. Firma powstała w 2001 r. i zatrudnia ponad 17 tys. pracowników. Dysponuje prawie 2500 lokomotyw i ponad 60 tys. wagonów.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

(fot. Leszczyński/PAP)

Kategoria:
CZesiek Orlen