Portal dwutygodnika
Strona główna Aktualności Obok mostów kolejowych będzie kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą

Aktualności

Obok mostów kolejowych będzie kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą

Obok mostów kolejowych będzie kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą

 

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. umożliwi powstanie kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą. Ułatwiony będzie dostęp do przystanku Kraków Zabłocie oraz dogodniejsza komunikacja w centrum Krakowa. Przedsięwzięcie potwierdza list intencyjny podpisany 9 marca przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i miasto Kraków. Modernizacja krakowskiej linii średnicowej, współfinansowana jest w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

 

– Bezpieczeństwo i wygoda pasażerów korzystających z transportu kolejowego są dla nas najważniejsze. Podczas planowania i realizacji inwestycji kolejowych stale pamiętamy także o tym, aby poprawiały one komfort życia mieszkańców. Budowa kładki pieszo-rowerowej przy moście kolejowym w Krakowie jest przykładem na to, że duże inwestycje na kolei łączą nie tylko regiony, ale także przyczyniają się do poprawy komunikacji w miastach. To kolejny krok na drodze do celu, którym jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

PLK realizują projekt pn. „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”.

– Dziś PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały list intencyjny w sprawie współpracy z Krakowem, dotyczący budowy obiektu mostowego nad Wisłą, uwzględniającego kładkę pieszo-rowerową. Jeśli są możliwości współpracujemy, by zapewnić mieszkańcom większą dostępność do kolei, oraz ułatwić komunikację w aglomeracjach – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowa kładka pieszo-rowerowa ma powstać przy zachodnim moście kolejowym, od strony mostu drogowego Powstańców Śląskich. Obiekt będzie łączył Zabłocie (ul. Zabłocie) z Kazimierzem(ul. Podgórską). Na przylegającej do mostu kładce znajdzie się miejsce na chodnik i drogę rowerową.

Obiekt będzie oświetlony. Po obu stronach kładki, przy wejściach, zamontowane zostaną windy, które osobom o ograniczonej możliwości poruszania się umożliwią dostęp do obiektu. Zapewniona będzie dogodna komunikacja na przystanek Kraków Zabłocie. Rowerzyści będą wjeżdżać na przeprawę najazdami zlokalizowanymi przy nasypach kolejowych.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego projekt kładki finansowany będzie ze środków samorządowych. Inicjatywa ruszy, gdy odpowiednie środki na jej realizację zostaną zarezerwowanew budżecie gminy. Kładka,jako element zachodniego mostu kolejowego,powstanie do końca 2021 roku.

PLK budują nową kolej w Krakowie

W ramach modernizacji krakowskiej linii średnicowej PLK przebudowują tory o długości niemal 20 km między przystankiem Kraków Łobzów a podkrakowskim Podłężem. Powstają estakady, nowe mosty, wiadukty i przystanki. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, a w centrum Krakowa 100 km/h.

Wartość inwestycji, to w sumie przeszło 1 mld zł. Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Więcej informacji na stronie projektu: www.krakow-rudzice.pl.

(PKP PLK)

Kategoria:
pieszo06