Fundacja Grupy PKP wspiera działania Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, kolejny raz przekazując darowiznę na projekt renowacji Pociągu Stuletniego, który Stowarzyszenie realizuje „wagon po wagonie”.
– Projekt odbudowy pociągu stuletniego jest działaniem, które Fundacja obserwuje od wielu lat. Nasz wkład w zabytkowy pociąg to przekazanie darowizn na renowację 3 wagonów. W poprzednich latach wsparliśmy odrestaurowanie historycznego ”Adrada” z 1910 roku oraz wagonu do przewozu ptactwa domowego. Obecnie pomagamy w odbudowie polskiej węglarki z 1927 roku – podsumowuje wkład Fundacji Grupy PKP w projekt Katarzyna Kucharek, prezes zarządu.
Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei ze Skierniewic w swoich zbiorach posiada wiele wyjątkowych i często jedynych w Polsce składów. Można je podziwiać w Parowozowni Skierniewice – również historycznym miejscu na kolejowej mapie kraju – m.in. podczas drzwi otwartych, które odbywają się w wybrane weekendy roku. Najbliższe wydarzenie, które pozwoli na odwiedzenie „stulatki”, poznanie jej historii oraz kolejnych etapów projektu odbudowy, zaplanowano na 11 lipca br. Owym wydarzeniem będzie koncert – niezwykły nie tylko ze względu na wyjątkowe otoczenie skierniewickiej parowozowni.
– Koncert odbędzie się na powietrzu, a scena będzie umiejscowiona na jednym z wagonów pociągu – zdradza Andrzej Paszke, członek zarządu i jeden z założycieli PMSK.
Projekt odbudowy Pociągu Stuletniego pozwala na uratowanie wycofanych z użycia składów oraz zachowania ich wspaniałej historii dla przyszłych pokoleń. Wagony odnajdywane i pozyskiwane przez PSMK w swojej stuletniej historii wielokrotnie zmieniały cel i sposób użytkowania. Obiekty często trafiają do parowozowni w bardzo złym stanie, jednak dzięki miłośnikom kolei ze Skierniewic odzyskują dawny blask oraz nowe zadanie – godną emeryturę.
(Fundacja Grupy PKP)