Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Kolej na muzykę: „Dire Straits Live 1978-1992” (2023)

Któż nie pamięta grupy Dire Straits i ich przeboju „Sultans Of Swing” z debiutanckiej płyty, który u schyłku lat siedemdziesiątych utorował im drogę do sławy. Zespół kierowany przez gitarzystę i wokalistę Marka Knopflera, zbudował swoje brzmienie na wyluzowanym blues-rocku z domieszką jazzu i country, czerpiąc też sporadycznie z rocka progresywnego.

Z płyty na płytę ich muzyka stawała się coraz bardziej wyrafinowana. Zwiastował to już album „Love Over Gold” (1982) z takimi kompozycjami jak „Private Investigations”, czy „Telegraph Road”, zaś ich szósta studyjna płyta „Brothers in Arms” (1985) stała się międzynarodowym hitem. Takie utwory jak tytułowy „Brothers In Arms” czy „Money For Nothing” zyskały światową popularność.

Zespół wraz z Erikiem Claptonem i Philem Collinsem był pod koniec lat osiemdziesiątych w czołówce światowych liderów rock & rolla. Niestety, później nastąpiło załamanie, sześcioletnie oczekiwanie na album „On Every Street” (1991), a po jego wydaniu i trasie koncertowej dwa lata później grupa zawiesiła działalność. Definitywny rozpad Dire Straits został potwierdzony w 1995 roku przez Knopflera, który miał już wówczas w dorobku muzykę do kilku filmów, a wraz z wydaniem w 1996 roku albumu „Golden Heart” oficjalnie rozpoczął karierę solową.

Mimo to wpływ zespołu do dziś odbija się szerokim echem w muzyce rockowej, co widać ciągle rosnącej sprzedaży ich płyt, zaś „Brothers In Arms” po dziś dzień jest jednym z zaledwie dwudziestu albumów w historii brytyjskiej listy przebojów, które spędziły cały rok w pierwszej dziesiątce bez przerwy. Nic więc dziwnego, że Mark Knopfler, autor tekstów, wokalista, producent muzyczny i kompozytor bywa często wymieniany jako jeden z największych gitarzystów wszech czasów.

W 2020 roku na rynek trafił box „The Studio Albums 1978-1991”, zwierający klasyczny zestaw sześciu studyjnych dokonań Dire Straits. Wówczas wydawca przypomniał je bez żadnych dodatków i uzupełnień. Obecnie na rynek trafiło kolejne pudełko, tym razem zawierające aż osiem srebrnych, bądź jak kto woli dwanaście analogowych krążków, zawierających materiał koncertowy.

I tu serce fana Dire Straits zaczyna bić mocniej, gdyż można znaleźć tam mnóstwo rewelacyjnego, niepublikowanego wcześniej materiału. Przede wszystkim doskonale znany podwójny album „Alchemy” pojawia się tu w rozszerzonej wersji. Trafił nań nieobecny we wcześniejszym wydaniu „Love Over Gold”, prócz tego nieznana wcześniej wersja „Industrial Disease” oraz „Twisting by the Pool”, a także rozszerzone „Telegraph Road”, „Solid Rock” i „Going Home”. Całość uzupełnia wydana po raz pierwszy pełna wersja utworu „Portobello Belle”, którego fragment wcześniej trafił na kompilację „Money for Nothing” wydaną w 1998 roku. Łącznie daje to ponad kwadrans doskonałej muzyki.

Warto dodać, że podwójny album „Alchemy”, zawiera utwory nagrane w 1983 roku w Hammersmith Odeon i wydane rok przed ukazaniem się płyty „Brothers in Arms”, która wyniosła grupę na szczyty popularności. Jako taki jest niezwykle cennym dokumentem obrazującym rozwój artystyczny muzyków, bowiem kilka z zawartych tam kompozycji pojawia się w zupełnie innych aranżacjach.

Koncertowy „On the Night” pierwotnie wydany w 1993 roku w nowej edycji rozrósł się do dwóch krążków CD. Trafiły nań wcześniej pominięte utwory, zarejestrowane podczas trasy w Nimes, Rotterdamie i Paryżu.

Tak więc całość zawiera dodatkowo siedem utworów: „Sultans of Swing”, „Fade To Black”, „When It Comes to You”, „I Think I Love You Too Much”, „Two Young Lovers”, „Tunnel of Love” i „Telegraph Road”. W tym przypadku całość dłuższa jest o ponad godzinę, a na dodatek uzupełniono ją jeszcze o unikalną, dodatkowo zremasterowaną dwudziestominutową EP-kę „Encores”, wydaną pierwotnie z okazji Black Friday 2021.

W pudełku znajdziemy także odświeżony album „Live at the BBC” (1995), który pokazuje portret zespołu z roku 1978, to jest z czasów, gdy grupa dopiero raczkowała, pracując na sławę w rodzinnej Anglii. To prawdziwie porywający materiał, dowodzący, że późniejsza sława przyszła całkowicie zasłużenie.

Pudełko uzupełnia dodatkowa wisienka na torcie – wcześniej niedostępny absolutny unikat, dwupłytowy londyński koncert zespołu z 21 grudnia 1979 roku, zatytułowany „Dire Straits Live from the Rainbow Theatre”, zmiksowany przez Guya Fletchera i uwzględniający gościnny udział w ostatnich czterech utworach wokalisty i basisty Thin Lizzy Phila Lynotta oraz wokalisty i gitarzysty Tony de Meur, wówczas członka The Fabulous Poodles. Łącznie – ponad sto dodatkowych, niepublikowanych wcześniej minut.

Całość uzupełniono dodatkowymi kartami z reprodukcjami okładek, plakatem i obszerną, szesnastostronicową broszurą z wnikliwym esejem Paula Sextona, zatytułowaną „Making Milestones: The Momentous Road Years of Dire Straits”, analizującą występy Dire Straits na żywo.

Tak więc, o ile zakup wydanej trzy lata temu kompilacji studyjnych albumów dla osób posiadających wcześniejsze wydania nie przynosił praktycznie żadnych dodatkowych atrakcji, tak wydana obecnie kompilacja nagrań koncertowych wydaje się absolutnym „must have”.

Krzysztof Wieczorek

 

krzysztof.wieczorek@wolnadroga.pl

Kategoria: