Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Poza koleją

Firma z ponad 165-letnim doświadczeniem

Firma z ponad 165-letnim doświadczeniem

 

Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o.,to firma z ponad 165-letnim doświadczeniem, wywodząca się z branży kolejowej, producent i dostawca dedykowanych systemów do obsługi komunikacji kolejowej i pozakolejowej oraz systemów poboru opłat. Realizuje w sposób systemowy wyposażenie dworców kolejowych, stacji i przystanków w systemy informacji pasażerskiej.

 

Fakty z historii

Pierwsze wzmianki o Kolejowych Zakładach Łączności (Telegraphen Werkstatt) pochodzą z 1852 r.Wówczas powołano warsztaty telegraficzne przy Królewskiej Dyrekcji Kolei Wschodniej z siedzibą w Bydgoszczy. Warsztaty zajmowały się problemami eksploatacji kolei wschodniej. Wykonywały wówczas prace remontowe napowietrznych linii telekomunikacyjnych oraz sprzętu telefonicznego i telegraficznego.

W roku 1920 zostają powołane do życia Warsztaty Sygnałowe, obsługujące linię Berlin – Bydgoszcz. To zalążek obecnych Kolejowych Zakładów Łączności.

Po okresie wojennym stały się jedynym w Polsce przedsiębiorstwem należącym do resortu kolei zajmującym się produkcją specjalistycznych urządzeń łączności kolejowej, oraz instalacją i uruchamianiem na terenie całej PKP automatycznych central telegraficznych i urządzeń telegrafii wielokrotnej.

Dynamiczny rozwój Zakładów nastąpił w latach 1960-1970. Wówczas Zakłady zostały uznane przez Ministerstwo Komunikacji, jako główne zaplecze rozwojowe dla PKP w zakresie urządzeń łączności i obsługi podróżnych. W latach siedemdziesiątych rozszerzono działalność o segment rynku niezwiązany z branżą kolejową i od tego czasu wciąż jest rozwijamy.

Unowocześniasię w ten sposób całą rodzinę automatów Locomat.Obecnie parkomaty i biletomaty mobilne oraz stacjonarne produkcji KZŁ funkcjonują w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce, w miastach, firmach czy w komunikacji publicznej. Wieloletnie doświadczenia w tworzeniu rozwiązań pasażerskich dla transportu publicznego zaowocowały rozwojem inteligentnych systemów transportowych (ITS), które spółka od kilku lat implementuje w polskich miastach.

W roku 1996 Zakłady zostały przekształcone w spółkę prawa handlowego.

Dzisiaj zdecydowana większość polskich dworców kolejowych wyposażona jest w system dynamicznej informacji pasażerskiej (w skład którego wchodzą tablice informacyjne systemy zapowiedzi oraz sieć czasu) produkcji KZŁ.

 

Nagrody i wyróżnienia

20 lat temu Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o. wraz z innymi podmiotami branży kolejowej założyły Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Izba Kolei to jeden z najważniejszych samorządów gospodarczych w Polsce. Izba nie tylko skupia wokół siebie niemalże wszystkie podmioty rynku kolejowego, ale także kształtuje rynek prowadząc dialog z instytucjami, ustawodawcą oraz władzą wykonawczą.

Pod koniec lutego z okazji 20-lecia Izby, jako Członek Założyciel za wkład i rozwój rynku kolejowego i samej Izby KZŁ zostały szczególnie wyróżnione.

Za nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i wdrożenie ich do produkcji KZŁ otrzymały szereg nagród i wyróżnień. Wśród ostatnio otrzymanych nagród znalazły się takie jak: tytuł Diament Forbes’a, srebro EcoVadis 2016 oraz nagroda Teraz Polska w jubileuszowej XXV edycji tego prestiżowego konkursu.

W jednym z najbliższych numerów rozmowa z prezesem KZŁ.

(na podstawie dostępnych informacji „aw”)

 

 

Kategoria:
KZŁ05 twitter