Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Dwa kolejne nowoczesne dworce na Mazowszu w budowie

Niewielkich rozmiarów, nowoczesne, komfortowe i proekologiczne – takie będą już niedługo dworce w Garwolinie i Łaskarzewie. Obydwa budynki powstaną w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. 

Budowa nowych dworców rozpoczęła się latem tego roku. Do tej pory w Garwolinie wykonawca dokonał rozbiórek dotychczasowego dworca oraz budynku garażowo-gospodarczego. Zrealizował także prace ziemne związane z przygotowaniem terenu pod nowy obiekt. Ponadto rozpoczął już roboty konstrukcyjno-żelbetowe oraz instalacyjne. W Łaskarzewie również wyburzono już stary budynek dworca. Obecnie trwają tam roboty konstrukcyjno-żelbetowe w zakresie zbrojenie ław oraz stóp fundamentowych, a także wykonywane są przyłącza. 

Obydwa projekty są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nowoczesne dworce w Łaskarzewie i Garwolinie są budowane w formule modułowych Innowacyjnych Dworców Systemowych. Są to obiekty typowe, posiadające prostą i nowoczesną bryłę, w której dominantą architektoniczną jest wieża zegarowa. Obydwa dworce będą charakteryzować się identycznym układem funkcjonalno-przestrzennym. 

Pod zadaszeniem, oprócz stojaków rowerowych oraz stacji naprawy rowerów, zaprojektowano dwa pawilony. W większym z nich będzie mieścić się klimatyzowana, nowocześnie zaaranżowana poczekalnia dla podróżnych, doświetlona przez wielkopowierzchniowe przeszklenia w ścianach kurtynowych elewacji. Jej wnętrze będzie urządzone w minimalistyczny i funkcjonalny sposób.

Przewiduje się wyposażenie w ergonomiczne ławki, półkę na bagaże, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar. W strefie obsługi podróżnych, oprócz poczekalni, zaprojektowano również toaletę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W mniejszym, przeszklonym pawilonie znajdzie się pomieszczenie przeznaczone na ewentualną kasę biletową lub lokal komercyjny. 

Pomimo tego, że dworce w obydwóch miejscowościach, to IDS-y modułowe, będą one różnić się wyglądem elewacji, nawiązując przez to do sąsiadujących budynków. W Garwolinie zostanie ona wykończona cegłą klinkierową w kolorze czerwonym z rustykalną strukturą lica. 

Z kolei dominującym materiałem na elewacji dworca Łaskarzew Przystanek będzie okładzina wykonana z płyt betonowych barwionych w masie w kolorze jasnoszarym.  

– Prace budowlane w zakresie inwestycji dworcowych prowadzone w Łaskarzewie i Garwolinie, to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu garwolińskiego zyskują dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesne i proekologiczne budynki, wybudowane w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, staną się ważnymi centrami społeczności lokalnej i ułatwią pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy i Lublina. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

– Innowacyjne Dworce Systemowe, takie jak te w Łaskarzewie i Garwolinie, to nowoczesne budynki, które spełniają najwyższe standardy obsługi podróżnych i są dowodem na to, że kolej zmienia się we właściwym kierunku. To w połączeniu z innymi inwestycjami w infrastrukturę, sprawia że kolej staje się alternatywą bardziej przyjazną dla pasażerów, bo oni są dla nas najważniejsi – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Z pomocą Funduszy Europejskich i pieniędzy krajowych zmieniamy oblicza polskich dworców kolejowych, również tych w mniejszych miejscowościach. Przebudowa obiektów w Garwolinie i Łaskarzewie poprawi jakość obsługi wszystkich pasażerów. Dworce będą nowoczesne, bardziej ekologiczne i dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób ze szczególnymi potrzebami – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Garwolin i Łaskarzew, to kolejne lokalizacje, gdzie rozpoczynamy budowę nowoczesnych dworców realizowanych w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, czyli obiektów komfortowych, bezpiecznych, ekologicznych i dostosowanych do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie mazowieckim nabiera rozpędu. Obecnie prowadzimy prace budowlane związane z modernizacją już na dziesięciu dworcach kolejowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Nowe dworce będą w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Już na etapie projektowania wyeliminowano w nich wszystkie potencjalne bariery architektoniczne. Wśród udogodnień warto wymienić m.in. automatyczne drzwi, oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące, mapy dotykowe czy zastosowanie kontrastowej kolorystyki wnętrz ułatwiającej orientację w przestrzeni osobom niedowidzącym.

Dworce Łaskarzew Przystanek i Garwolin staną się również przyjazne środowisku naturalnemu. Na dachu każdego z nich zaprojektowano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 kWp, które wytworzą około 2.700 kWh „zielonej” energii elektrycznej rocznie. 

Natomiast pod ziemią zaplanowano budowę podziemnych zbiorników na deszczówkę, z których woda posłuży do podlewania terenów zielonych lub spłukiwania dworcowych toalet. Oświetlenie dworców i ich otoczenia zrealizowane będzie z wykorzystaniem energooszczędnych źródeł światła (LED), sterowanych za pomocą czujników ruchu współpracujących z sensorami natężenia światła.

W budynkach zaplanowano również zastosowanie pomp ciepła do celów grzewczych, a także montaż systemów BMS (Building Management System) nadzorujących pracę dworcowych instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Z kolei dzięki nowoczesnym systemom monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu poprawi się bezpieczeństwo podróżnych na dworcach i w ich otoczeniu.

Inwestycje prowadzone w Łaskarzewie i Garwolinie zakładają również wykonanie nowej aranżacji terenu wokół budynków. Oprócz ułożenia nowych chodników i zmian w układzie drogowym na nowo wyznaczone zostaną miejsca postojowe. Przy dworcu Łaskarzew Przystanek będzie ich – 22, a w Garwolinie – 6. W sąsiedztwie obiektów przewidziano również montaż nowych elementów małej architektury, tj. ławek, koszy czy oświetlenia, a także uporządkowanie terenów zielonych wraz z wykonaniem nowych nasadzeń. 

Łączny koszt budowy dworców Łaskarzew Przystanek i Garwolin, to odpowiednio 4,9 mln złotych brutto oraz 4,6 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą inwestycji, realizowanych w formule „Projektuj i buduj” – SKB S.A. 

Planowany termin zakończenia obydwóch przedsięwzięć, to drugi kwartał 2022 roku.

(PKP S.A.)

Kategoria: ,
£ask02 Garwolin