Portal dwutygodnika
[wpseo_breadcrumb]

Aktualności

Buenos Aires stolicą bezpieczeństwa

W Argentynie rozpoczyna się kolejna już, bo szesnasta, konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowo-Drogowych (The International Level Crossing Awareness Day – ILCAD). Podczas debat w Buenos Aires poruszone zostaną najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa na newralgicznych obszarach kolejowych. Wydarzenie poprzedzą obchody Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przechodzeniu przez Tory w Miejscach Niedozwolonych (The International Trespass Awareness Day – TRESPAD).

W tym roku konferencja ILCAD na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz konferencja TRESPAD dotycząca zapobiegania wtargnięciom i samobójstwom na torach zostaną zorganizowane wspólnie przez Międzynarodowy Związek Kolei (UIC) i Junta de Seguridad en el Transporte (JST) – argentyńską Radę Bezpieczeństwa Transportu.

Celem kampanii ILCAD jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń na przejazdach kolejowo-drogowych oraz zmniejszenie liczby incydentów na wspomnianym obszarze. Co roku w konferencjach poświęconych tematyce bezpieczeństwa uczestniczą przedstawiciele kilkudziesięciu krajów z całego świata. W zeszłym roku organizatorem konferencji były Fundacja Grupy PKP oraz PKP S. A., a obchody Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowo-Drogowych odbywały się w Warszawie.

Według danych Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) w Argentynie na 23 000 km torów kolejowych przypada ponad 13 000 przejazdów. W 2021 r. doszło tam do 340 kolizji na aktywnych przejazdach (chronionych rogatkami, światłami, alarmami itp.) – w 2023 r. liczba zwiększyła się do 433.

Branża kolejowa na całym świecie, niezależnie od kraju czy kultury, boryka się z problemami wypadków na przejazdach i w pobliżu torów. Wypadki te spowodowane są przez użytkowników świadomie podejmujących ryzyko, ale też przez użytkowników podejmujących błędne decyzje z powodu niedopatrzenia, przyzwyczajenia lub rozproszenia uwagi. W celu poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych realizowane są inicjatywy edukacyjne, wdrażane zasady w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom oraz wprowadzane udoskonalone techniczne środki ostrożności.

Celem inicjatyw ILCAD i TRESPAD jest dążenie do zmniejszenia liczby incydentów i ratowania życia poprzez podnoszenie świadomości, edukację i współpracę z różnymi sektorami w zakresie bezpieczeństwa. Tegoroczne konferencje kładą nacisk na bezpieczeństwo osób szczególnie narażonych. Hasłem przewodnim argentyńskiego spotkania jest „Uważaj na pociągi. Życie może się zmienić w ułamku sekundy”.

Podczas wydarzenia poruszone zostaną kluczowe tematy, takie jak: ocena ryzyka, rozwiązania techniczne, edukacja, świadomość społeczna i współpraca międzysektorowa (drogowa, kolejowa, policyjna, planowanie przestrzenne) mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na kolei. Prelegenci i liderzy branży sektora kolejowego, którzy zaprezentują swoje rozwiązania, pochodzą z Ameryki Łacińskiej, Europy, Kanady, USA, Indii i Australii.

Fundacja Grupy PKP od wielu lat reprezentuje polski sektor kolejowy w pracach grup roboczych działających przy Międzynarodowym Związku Kolei (UIC). Prezes zarządu Fundacji Grupy PKP – Katarzyna Kucharek jest wiceprzewodniczącą Global Level Crossing Network (GLCN) – grupy, której działania zwrócone są w kierunku bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronach www.ilcad.orgwww.trespad.org.

(Fundacja Grupy PKP)

Kategoria:
16 buenos aires